2017 Longevity Recipients

Please help us congratulate the following employees for their dedicated service to UAF.

35 Years of Service

Heidi Simmons Kuskokwim Campus
Michele Stalder Community and Technical College

30 Years of Service

Brian Barnes Institute of Arctic Biology
Laura Bender Graduate School
Robert Gieck College of Engineering and Mines
Diane Leavy Financial Services

25 Years of Service

Laurinda Bodi College of Fisheries and Ocean Science
Cecelia Chamberlain College of Rural and Community Development
David Covey Geophysical Institute
Gabrielle Hazelton College of Fisheries and Ocean Science
Michelle Littell Procurement and Contract Services
Yvonne McHenry Human Resources
Robert Metcalf Northwest Campus
Peter Pinney College of Rural and Community Development
Kathe Rich Geophysical Institute
Christine Terzi Animal Resources Center, Office of Vice Chancellor for Research
Kevin Turnbough Upward Bound
Charles Ward Facilities Services
Florie Wilcoxson Summer Sessions

20 Years of Service

Roger Albright Geophysical Institute
Jacqueline Bales Financial Services
Jeffrey Beiderbeck Geophysical Institute
Darrin Edson Facilities Services
Ramon Fernandez Facilities Services
Glenda Findlay School of Education
Liam Forbes Geophysical Institute
Pammy Fowler Community and Technical College
Stephen Goetz Safety Services
John Hebard Procurement and Contract Services
Gregory Krier Financial Services
Elaine Martin Community and Technical College
Carlo Mey Facilities Services
Gail Olsen Financial Services
Carol Renfro College of Liberal Arts
Charles Silva Facilities Services
Scott Stihler Geophysical Institute
DeShana York School of Natural Resources and Extension

15 Years of Service

Scot Arko Geophysical Institute
John Blake Animal Resources Center, Office of Vice Chancellor for Research
Stan Bolinger Facilities Services
Mary Booth-Barger Chukchi Campus
Dayne Broderson Geophysical Institute
Carla Browning University Relations
Brian Buechler Geophysical Institute
Jennifer Campbell Facilities Services
Daren Case School of Natural Resources and Extension
Nansi Chandler-Norum Facilities Services
Bill Chrisman Jr Facilities Services
Sabrina Cook Geophysical Institute
Barbara Day College of Natural Science and Mathematics
Jason Downing Institute of Arctic Biology
Dawn Durtsche College of Liberal Arts
Donna Evans Geophysical Institute
Benjamin Fleagle Safety Services
Joseph Foltz Facilities Services
Jennifer Fontes University and Student Advancement
Ivan Gallagher Community and Technical College
Susan Gaudin Community and Technical College
Connie Geagel College of Fisheries and Ocean Science
Roberta Hamilton College of Fisheries and Ocean Science
Jennifer Harris College of Fisheries and Ocean Science
Doreen Hayward Geophysical Institute
Katherine Hedstrom College of Fisheries and Ocean Science
Jay Helmericks Geophysical Institute
Leann Holzmueller College of Fisheries and Ocean Science
Wanda Irwin KUAC
Rebecca Lees Geophysical Institute
Brian Lu Geophysical Institute
Duncan Marriott Geophysical Institute
Isabel Martinez College of Rural and Community Development
Mary Matthews Student Services
Kevin May UA Museum of the North
Holly McDonald Student Services
Larry McGrady Office of Information Technology
Mija McGuire Facilities Services
Jamie Napolski Student Services
Jeremy Nicoll Geophysical Institute
Belinda Norris Financial Services
Kathryn Petersen College of Engineering and Mines
Jolie Phillips Community and Technical College
Susan Phillips Office of the Provost
Noel Rathbun  Facilities Services
Emily Reiter College of Natural Science and Mathematics
Peter Reynoldson Institute of Arctic Biology
Susan Ring Northwest Campus
Natalia Ruppert Geophysical Institute
Lori Schoening Geophysical Institute
Sonja Stovall Financial Services
Michael Stringer Geophysical Institute
Christina Sutton College of Fisheries and Ocean Science
Jason Theis Financial Services
Paige Vonder Haar  Community and Technical College
Laurii Woodruff Safety Services
Steven Zins Facilities Services
Vicky Zins Intl Arctic Research Center

10 Years of Service

Paul Adasiak Rasmuson Library
Shelby Bakken Facilities Services
Craig Baldwin School of Education
Alec Bennett  Intl Arctic Research Center
Suzette Brosky College of Engineering and Mines
Cara Brunk Office of Information Technology
Billie Chavez Kuskokwim Campus
Julie Closuit Institute of Arctic Biology
Jeremiah Dabney Geophysical Institute
Jacqueline Debevec Community and Technical College
Deanna Fitzgerald College of Natural Science and Mathematics
Heather Foltz College of Liberal Arts
Carol Gales Northwest Campus
Lori Gildehaus College of Natural Science and Mathematics
Marilyn Herkstroeter Community and Technical College
Blaine Jensen II Facilities Services
Raif Kennedy Facilities Services
Natalia Kozyreva Geophysical Institute
Bradley Krick Rasmuson Library
Deanna Lazarus Facilities Services
Serena Likar School of Natural Resources and Extension
Agnes McIntyre Kuskokwim Campus
Amber McKirgan Facilities Services
Emilie Nelson UA Museum of the North
Oralee Nudson Geophysical Institute
Catherine Oehring  Student Services
Chad Oleson Northwest Campus
Hans Pedersen College of Fisheries and Ocean Science
Samuel Reves School of Natural Resources and Extension
Shane Sampson Facilities Services
Olga Skinner College of Rural and Community Development, Rural Student Services
Sherri Soileau Human Resources
Craig Stephenson Intl Arctic Research Center
Arleen Voorhees Facilities Services
Jennilee Woods College of Liberal Arts
Pamm Zierfuss-Hubbard Financial Services

5 Years of Service

Rondal Anderson Geophysical Institute
Nathan Bauer Intl Arctic Research Center
Max Becker Safety Services
Suzanne Bishop Rasmuson Library
Robin Brooks  Interior Alaska Campus
Anastasia Brown   Financial Services
Erin Carr  School of Natural Resources and Extension
Andrew Cassel University Relations
Daniel Charles Kuskokwim Campus
Patrick Church  College of Fisheries and Ocean Science
Tania Clucas Experimental Program to Stimulate Competitive Research
Katherine Commack Northwest Campus
Bobby Crenshaw  Facilities Services
Nicole Dufour Governance Office
Mick Durham  Athletics
Paul Duvoy College of Engineering and Mines
Emily Elterman  KUAC
Lenora Epperson Student Services
Nathan File  Facilities Services
Heidi Geerdts  Kuskokwim Campus
Gary Hagestead College of Natural Science and Mathematics
Bonnie Hanson  Facilities Services
Ronnie Houchin Student Services
Frances Isgrigg Safety Services
Robin Johnson  Student Services
Marie Katcheak Northwest Campus
Matthew Leonawicz  Intl Arctic Research Center
David Light  College of Engineering and Mines
Elizabeth Lilly Office of Information Technology
Cynthia Martin-Thompson  Interior Alaska Campus
Ellen Mason  eLearning and Distance Education
Robert McCoy  Geophysical Institute
Valda McMahan  eLearning and Distance Education
Sara Meyer  Geophysical Institute
Brian Monahan  Facilities Services
Timothy Murphrey College of Rural and Community Development
Sam Norlin School of Education
Francis Olive Student Services
Julia Parzick College of Liberal Arts
Krystal Resa Student Services
Melanie Rohr  College of Engineering and Mines
Brent Sheets College of Engineering and Mines
Jim Smith School of Natural Resources and Extension
Victoria Smith General Studies, Office of the Provost
Sandra Soren College of Liberal Arts
Jebidiah Timm  Institute of Arctic Biology
Mary Twito Kuskokwim Campus
Tony Tyree Geophysical Institute
Dragos Vas College of Engineering and Mines
Back to Top