Staff recognition and development day

2020 Longevity Recipients

Please help us congratulate the following employees for their dedicated service to UAF.


40 Years of Service

  • Marie Johnson — Rasmuson Library

35 Years of Service

  • Debbie Davis-Ice — Geophysical Institute
  • Kari Marks — Rasmuson Library
  • Alan Tonne — School of Natural Resources and Extension

30 Years of Service

  • Michael Castellini — Provost Office
  • Rick Danielson — Residence Life
  • Deanna Dieringer — Financial Aid
  • Martha Glore — Kuskokwim Campus
  • Wendy Frandsen — Rasmuson Library
  • Steven Hartz — R/V Sikuliaq
  • Bill Hauer — Alaska Satellite Facility
  • Mitchell Robinson — Alaska Earthquake Center

25 Years of Service

  • John James — Facilities Services
  • Christine Perkowski — Office of the Bursar
  • Ned Rozell — Geophysical Institute
  • Gabrielle Russell — Rural Student Services
  • Susan Singler — Rasmuson Library
  • Donna Oyen — eCampus

20 Years of Service

  • Lady Robin Andrews — Rasmuson Library
  • Casey Bywater — Rasmuson Library
  • Allison Carter — Development and Alumni Relations
  • Kimberly Cox — International Arctic Research Center
  • Michelle Harbin — Alaska Satellite Facility
  • Timothy Howe — Institute of Northern Engineering
  • Tina Johnson — eCampus
  • Richard Lawton — Facilities Services
  • Angela Linn — UA Museum of the North
  • Crystal Mailloux — Institute of Northern Engineering
  • Tracey Martinson — Environmental Health, Safety and Risk Management
  • Kenneth Meggitt — Office of Information Technology
  • Barb Paskvan — eCampus
  • Dave Partee — Alaska Sea Grant
  • Sandra Preshaw — Institute of Arctic Biology
  • Jen Peterman — Student Affairs
  • Hild Peters — College of Natural Science and Mathematics
  • Patricia Rivera — Institute of Arctic Biology
  • Stephen Springer Jr — Alaska Satellite Facility
  • Bridget Thimsen — Facilities Services
  • Victoria Wolf — Institute of Northern Engineering

15 Years of Service

  • Monica Armbruster — Alaska Cooperative Fish and Wildlife Research Unit
  • Joel Bailey — Institute of Northern Engineering
  • Shelly Baumann — Graduate School
  • Kathy Bennett — Cooperative Extension Service
  • Shane Billings — Institute of Northern Engineering
  • Jynene Black — INBRE program
  • Christen Bouffard — eCampus
  • Felicia Burud — Graduate School
  • Robert Busey — International Arctic Research Center
  • Troy Cannon — Facilities Services
  • Joanna Cruzan — International Programs and Initiatives
  • Ian Dixon — Alaska Satellite Facility
  • Carolyn Hall — KUAC
  • Debra Hao — Division of Design and Construction
  • Kirk Hogenson, Alaska Satellite Facility
  • Denise Irish — Department of Athletics
  • Kimberly Kovacik — College of Rural and Community Development
  • Joseph Krizek — Division of Design and Construction
  • KC Love — Institute of Arctic Biology
  • Kristy Malamute — Interior Alaska Campus
  • David Mattice — UAF Community and Technical College
  • Kacey Miller — Northwest Campus
  • Ashley Munro — Financial Aid
  • Lori Neufeld — KUAC
  • Suzy Nicolai — Alaska Satellite Facility
  • Courtney Pagh — College of Liberal Arts
  • Rene Pike — English Department
  • Julie Queen — Vice Chancellor
  • Valerie Rickards — College of Natural Science and Mathematics
  • Amy Simpson — Office of the Registrar
  • Maria Stejskal — Center for Alaska Native Health Research
  • Stephanie Strandberg — Office of the Registrar
  • Michelle Strickland — Office of the Provost
  • Sheena Tanner — College of Rural and Community Development
  • David Thomas — Facilities Services
  • Pauline Thomas — Department of Biology and Wildlife
  • Briana Walters — Office and Management and Budget
  • Jami Warrick — Geophysical Institute
  • Allyn Yanish — Student Services

10 Years of Service

  • Lee Ann Amerson — Financial Services
  • Katelin Avery — College of Liberal Arts
  • Gregory Bean — Fire Department
  • Salena Bias — College of Natural Science and Mathematics
  • Kelly Boswood — eCampus
  • Gregory Coon — Fire Department
  • Katherine DiCristina — School of Natural Resources and Extension
  • Temple Dillard — Police Department
  • Elizabeth Dobbins — College of Fisheries and Ocean Sciences
  • Faith Fleagle — eCampus
  • Trina Fokas — Geophysical Institute
  • Randy Fulweber — Institute of Arctic Biology
  • Ryan Gailor Keele — Student Services
  • Jessica Garron — Geophysical Institute
  • Adam Gillette — College of Liberal Arts
  • Karina Gonzales-Smith — eCampus
  • Aren Gunderson — UA Museum of the North
  • John Haverlack — College of Fisheries and Ocean Sciences
  • Carol Hoefler — College of Liberal Arts
  • Sherrie Jones — Rural College
  • Constantine Khrulev — Geophysical Institute
  • Lena Krutikov — Provost Office
  • Thomas Kurkowski — International Arctic Research Center
  • Dan LaSota — eCampus
  • Mimi Lesniak — International Arctic Research Center
  • Jennifer Macomber — Student Services
  • Rachelle Maillard — Facilities Services
  • Leafy McBride — Interior Alaska Campus
  • Adam McDermott — Facilities Services
  • Heike Merkel — VCR AK Center for Energy and Power
  • Colleen Morey — Geophysical Institute
  • Katherine O'Brien — Rasmuson Library
  • Kris Riley — Safety Services
  • Edward Robinson — Facilities Services
  • Scott Shirar — UA Museum of the North
  • Nicole Sletterink — College of Natural Science and Mathematics
  • Casey Stagno — Facilities Services
  • Hank Statscewich — College of Fisheries and Ocean Sciences
  • Leon Unruh — College of Liberal Arts
  • Vicki Wallner — Office Information Technology
  • William Way — Geophysical Institute
  • Jake Wease — Facilities Services
  • Martha Westphal — Community and Technical College
  • Kelly Wilson — Provost Office
  • Jack Withrow — UA Museum of the North
  • Elaine Woodburn — School of Natural Resources and Extension

5 Years of Service

  • Mat Ashby — College of Natural Science and Mathematics
  • Ed Badten — Facilities Services
  • Deanna Baier — School of Natural Resources and Extension
  • Katie Best — Geophysical Institute
  • Sam Bishop — University Relations
  • Andrew Bonnewell — Facilities Services
  • Miriam Braun — Geophysical Institute
  • Bob Calvillo — Geophysical Institute
  • Tobey Carman — Institute of Arctic Biology
  • Connie Carter — Geophysical Institute
  • Sharon Chakuchin — School of Natural Resources and Extension
  • Christopher Chavez — Facilities Services
  • Adam Chisom — College of Natural Science and Mathematics
  • Melissa Clampitt — School of Natural Resources and Extension
  • Samuel Coffman — UA Museum of the North
  • Eric Danielson — College of Fisheries and Ocean Sciences
  • Edward DeCastro — College of Fisheries and Ocean Sciences
  • Sharon Dunham — Facilities Services
  • Kevin Fochs — School of Natural Resources and Extension
  • Kristi Gaikowski — Community and Technical College
  • Sarah Garcia — International Arctic Research Center
  • Kari Halverson — University Relations
  • Noreen Harwood — Interior Alaska Campus
  • Reina Hasting — School of Natural Resources and Extension
  • Kristy Hathaway — Student Services
  • Krista Heeringa — International Arctic Research Center
  • Ashley Holloway — KUAC
  • Martika Hubbard — Student Services
  • Joshua Jones — Geophysical Institute
  • Zachariah Joseph — Facilities Services
  • Timothy Illguth — Geophysical Institute
  • Steve Lanese — Geophysical Institute
  • Scott Lonergan — College of Fisheries and Ocean Sciences
  • Jessie Moan — School of Natural Resources and Extension
  • Ryan Moritz — VCR Grant and Contract Administration
  • Carl Murphy — Institute of Arctic Biology
  • Colin Murray — Office Information Technology
  • Carl Olson — Facilities Services
  • Jenisa Pepperling — Community and Technical College
  • Becky Phillips — Community and Technical College
  • Natasa Raskovic — VCR Grant and Contract Administration
  • Ethan Roth — College of Fisheries and Ocean Sciences
  • Angela Rutman — Interior Alaska Campus
  • Ruth Rutter — Institute of Arctic Biology
  • Eyal Saiet — Geophysical Institute
  • Reija Shnoro — Office of International Programs and Initiatives
  • Jeffrey Simonson — College of Fisheries and Ocean Sciences
  • Jonathan Smith — Student Services
  • Caleb Souder — KUAC
  • Derwin Teague — Rasmuson Library
  • Carl Thompson — Geophysical Institute
  • Mallory VanReenan — School of Natural Resources and Extension
  • Daniel Weatherly II — Fire Department
  • Krista West — Provost Office
  • Jennie Witter — Financial Services
  • Wendy Wood — Interior Alaska Campus
  • Rob Worrad — College of Fisheries and Ocean Sciences

2019 Longevity Recipients

Please help us congratulate the following employees for their dedicated service to UAF.


35 Years of Service

  • Deb Moore — Procurement and Contract Services

30 Years of Service

  • Dolores Baker — Geophysical Institute
  • Susan Doren — Community and Technical College
  • Jann Laiti — School of Education

25 Years of Service

  • Matthew Barkdull — International Arctic Research Center
  • Sandra Boatwright — Institute of Northern Engineering
  • William Cox — Facilities Services
  • Rene’ Edelman-Azzara — Cooperative Extension Service
  • James Hassel — Rasmuson Library
  • Kathy Jeffords — Financial Services
  • Douglas Maynes — Office of Information Technology
  • Patrick Mead — Fire Department
  • Kimberly Runnion — eCampus

20 Years of Service

  • Nancy Bigelow — College of Natural Science and Mathematics
  • Karen Brewster — Rasmuson Library
  • Jay Cable — Geophysical Institute
  • Michael Curtin — Athletics
  • Nathan Dobberpuhl — Geophysical Institute
  • Dayne Ellanna — Rasmuson Library
  • Julene Gavin — College of Natural Science and Mathematics
  • Lance Gillette — Rasmuson Library
  • Phillip Harrington — Institute of Arctic Biology
  • Melody Hughes — College of Liberal Arts
  • Glyn Komkai — Rasmuson Library
  • Dale Pomraning — Geophysical Institute
  • Mark Ponder — Facilities Services
  • Clinton Snyder — Facilities Services
  • Colleen Sullivan — Rasmuson Library
  • Christopher Van Dyck — Rasmuson Library
  • Cameron Wohlford — Facilities Services

15 Years of Service

  • Michelle Bartlett — Summer Sessions
  • Brandon Becker — Office of Information Technology
  • Daniel Bross — KUAC
  • Jamie Byrd — Facilities Services
  • Nickole Conley — Chancellor’s Office
  • Barbara Ellanna — UA Museum of the North
  • Robert Forshaw — Rasmuson Library
  • Dee Gard — Rasmuson Library
  • Gretchen Gordon — KUAC
  • Russell Huisman — Facilities Services
  • Janet Kaiser — Kuskokwim Campus
  • Max Kaufman — Geophysical Institute
  • Zenaida Kirkland — Student Affairs
  • Chris Lott — eCampus
  • Holly Lowen — Facilities Services
  • Karen Mallette — Facilities Services
  • Lisa Morris — Rasmuson Library
  • Allen Nussbaumer — Office of Information Technology
  • Eliza Orr — Institute of Arctic Biology
  • Kelly Peissner — Community and Technical College
  • Jane Smith — Financial Services
  • Juella Sparks — School of Natural Resources and Extension
  • Christopher Wadeson — KUAC
  • Bridget Watson — Office of Research Integrity
  • Thaddeus Williamson — Facilities Services

10 Years of Service

  • Samantha Aleshire — Financial Services
  • Alicia Andrus — Facilities Services
  • Charles Ashlock — Animal Resources Center
  • Michael Azzara — School of Natural Resources and Extension
  • Christian Beks — eCampus
  • Laura Belval — Institute of Arctic Biology
  • Travis Brinzow — International Arctic Research Center
  • Anna Brumbelow — Geophysical Institute
  • Angel Buchanan — College of Business and Security Management
  • Jeffrey Culley — Facilities Services
  • Kimberly Davis — Safety Services
  • Crystal Frank — College of Liberal Arts
  • Debbie Gonzalez — Financial Services
  • Gwen Holdmann — Alaska Center for Energy and Power
  • Arthur Hussey — Planning, Analysis and Institutional Research
  • Andrew Johnston — Geophysical Institute
  • Natalie Monacc —i College of Fisheries and Ocean Sciences
  • John Monahan — Upward Bound
  • Kathleen Nava — College of Liberal Arts
  • Grace Pedersen — College of Engineering and Mines
  • Carolyn Pennington-Chapin — College of Natural Science and Mathematics
  • Jacques Philip — Institute of Arctic Biology
  • Jeremy Preslan — Facilities Services
  • Terra Preslan — Human Resources
  • Sherrie Roberts — University Relations
  • Cody Rogers — Student Affairs
  • Brant Schalk — eCampus
  • Laura Schneider — College of Liberal Arts
  • Lon Sonsalla — Geophysical Institute
  • Michael Szidloski — Financial Services
  • Shelbie Umphenour — College of Business and Security Management
  • Courtney Vermilyea — Facilities Services
  • Laura Walker — University of Alaska Press
  • Michael Young — Facilities Services

5 Years of Service

  • Maite Agopian — Geophysical Institute
  • Steven Alicandri — College of Fisheries and Ocean Sciences
  • Jessica Allard — Human Resources
  • Matt Armour — Facilities Services
  • Jessica Armstrong — eCampus
  • Carrie Aronson — College of Rural and Community Development
  • Benjamin Barton — Geophysical Institute
  • Terry Beasley — Facilities Services
  • Patrick Bedard — College of Fisheries and Ocean Sciences
  • William Bieber — School of Natural Resources and Extension
  • Josiah Borkovec — Office of Information Technology
  • Tammi Burns — College of Rural and Community Development
  • Amanda Byrd — College of Engineering and Mines
  • Melissa Campbell — Financial Services
  • Skip Cantil — Facilities Services
  • Marissa Carl-Acosta — eCampus
  • Julie Carpenter — Kuskokwim Campus
  • Marcia Cassino — Student Affairs
  • Putt Clark — College of Natural Science and Mathematics
  • Joseph Cockrell — Facilities Services
  • Megan Colley — Financial Services
  • Ellen Cruse — College of Liberal Arts
  • Scott Dalton — Geophysical Institute
  • Mike Earnest — Student Affairs
  • Laura Ellsworth — Kuskokwim Campus
  • Randy Flannigan — College of Fisheries and Ocean Sciences
  • Melinda Flemings — Kuskokwim Campus
  • Trevor Fournier — College of Fisheries and Ocean Sciences
  • Ramon Galvan — Student Affairs
  • Lea Gardine — Geophysical Institute
  • Matt Gardine — Geophysical Institute
  • Harrison Gottschling — Office of Information Technology
  • Julie Griswold — College of Natural Science and Mathematics
  • Daniel Grunwald — School of Natural Resources and Extension
  • Owen Guthrie — eCampus
  • John Hamill — College of Fisheries and Ocean Sciences
  • Megan Huerd — Community and Technical College
  • Jared Jeffery — College of Fisheries and Ocean Sciences
  • Bobbi Jensen — College of Business and Security Management
  • Anna-Mariah — Kelly Office of the Provost
  • Christine Kemper — Student Affairs
  • Carmen Kloepfer — School of Natural Resources and Extension
  • Amanda Lash — College of Rural and Community Development
  • Christina Lepley — Human Resources
  • Ashley Lindsoe — College of Engineering and Mines
  • Sandra Long — Bristol Bay Campus
  • Rosemary Madnick — Financial Services
  • Toni McFadden — College of Natural Science and Mathematics
  • Bernard McKiernan — College of Fisheries and Ocean Sciences
  • Dara Merz — Geophysical Institute
  • Andrea Miller — College of Business and Security Management
  • Ellarae Miner — Office of the Provost
  • John Mitchell — Geophysical Institute
  • Jason Ninneman — Geophysical Institute
  • Charles Parr — Geophysical Institute
  • Beverly Parrott — Student Affairs
  • Kate Pendleton — Undergraduate Research and Scholarly Activity
  • Ronda Phillips — School of Natural Resources and Extension
  • Lisa Piechocki — Geophysical Institute
  • Christopher Pike — College of Engineering and Mines
  • Natasha Pomeroy — Facilities Services
  • Tobey-Jean Priest — Geophysical Institute
  • Steven Roberts — College of Fisheries and Ocean Sciences
  • Carolyn Rosner — International Arctic Research Center
  • Stacey Schmitt — Student Affairs
  • Peter Shipton — College of Fisheries and Ocean Sciences
  • Chris Skidmore — Office of Information Technology
  • Genna Smith — Geophysical Institute
  • Janine Smith-Baker — Interior Alaska Campus
  • Timothy Stickel — eCampus
  • Lyric St. John — Animal Resources Center for Research
  • Samara Taber — Student Affairs
  • Matthew Titus — Facilities Services
  • Guy Tytgat — Geophysical Institute
  • Danielle Vivlamore — Institute of Arctic Biology
  • Susie Wilkie — School of Natural Resources and Extension
  • Lisa Wirth — Geophysical Institute
  • Chuck Wormus — Facilities Services
  • Jonah Wright — UA Museum of the North