Contact StaffAbout UsUAF Wood Center
Print page

Student Awards

Student Awards 2010-2011 by Colleges and Professional Schools

College of Engineering and Mines 
Civil and Environmental EngineeringJennifer Holland
Computer ScienceNicklas Bywater
Electrical EngineeringAlexander Morris
Geological EngineeringDavid Jensen
Mechanical EngineeringMichael Nash
Mining EngineeringMichael Lehman
Petroleum EngineeringStephanie Pilch
College of Liberal Arts          
Alaska Native LanguagesJoel Forbes
AnthropologyCarly Varness
ArtRebecka Menzel Delcastillo
CommunicationElizabeth Wallace
EnglishCody Klingman
Foreign LanguagesTravis Majdic
HistoryAshley Paris
JournalismHollie Seiler
JusticeChristy Gentemann
MusicFranz Felkl
Northern StudiesLisbet Skogen Norris
PhilosophyJay Leonard
Political ScienceAli Amhaz-Strickland
PsychologyChristopher DeCou
Social WorkDanielle LaFon
SociologyMelissa Dawson
TheatreHadassah Nelson
Women's StudiesDanielle Hubbard
College of Natural Science and Mathematics  
Biological SciencesMark Gilbertson
Chemistry and BiochemistryTalal Ahmed
General ScienceSara Boaz
Geology & GeophysicsRiley Hall
MathematicsWenqian Wang
PhysicsKit Dawson
Wildlife BiologyLindsay VanSomeran
College of Rural and Community Development 
Alaska Native StudiesSondra Shaginoff-Stuart
Bristol Bay CampusMelanie Noden
Chukchi CampusAriana Walker
Developmental EducationRenee Pike
Kuskokwim CampusRyan Abraham
Northwest CampusDarla Tocktoo
Rural DevelopmentKathryn Martin
Community and Technical College 
Allied Health Medical AssistingKarin Stark
Applied AccountingHannah Preuss
Applied BusinessFarra Smith
Aviation Airframe and PowerplantDavid Snyderman
Construction Management/Drafting TechAndrew Pagel
Culinary ArtsJames Ian Pearce
Drafting TechnologyElisabeth Folger
Early Childhood EducationTimothy Agee
Fire ScienceAlicia Alexander
Human Service TechnologyGail Denning
InstrumentationJay Ranson
Information Technology SpecialistRobert Schetky
Paralegal StudiesTracy Packee
Paramedic ProgramJoshua Fritts
Power GenerationLuke Morrall
Process TechnologyJenna Stevens
Safety, Health and Environmental AwarenessVernon Owens
School of Education 
Elementary EducationAmy Barnes
School of Fisheries and Ocean Sciences 
FisheriesUinniq Ahgeak
School of Management 
AccountingAmy Facklam
Business AdministrationAnne Vance
EconomicsNicole Heiter
Emergency ManagementPaul Miranda
School of Natural Resources & Agricultural Sciences 
Forest SciencesCassie Wohlgemuth
GeographyLorna Curran
High Latitude AgricultureNicole Torre
Resources ManagementTeslyn Visscher