Student Awards by Colleges and Professional Schools

2008-2009

College of Engineering  
Civil and Environmental Engineering Trevor Hyatt
Electrical and Computer Engineering   Jesse Frey
Geological Engineering Tonya Lloyd
Mechanical Engineering Joseph R. Dick
Mining Engineering Keith R. Clark
Petroleum Engineering Kasper Kowalewski
College of Liberal Arts  
Alaska Native Languages Joel Forbes
Anthropology Fawn M. Carter
Art James Stugart
Communication Gregory R. Merdes
English Christopher Low
Foreign Languages Tricia Leanne Bates
History Jamie Hazlett
Journalism Cassandra Johns         
Justice Amanda Runyan
Music Christine Hardman
Philosophy and Humanities         Christopher Low
Political Science Matthew Newman
Psychology Yvette Curtis Towery
Social Work Susan Samulowitz
Sociology Natasha Pomeroy
Theatre Jasmine Johnson
Women's Studies Amy Wellman
College of Natural Science and Mathematics                        
Biological Sciences Celia Miller
Chemistry and Biochemistry David Wilkinson
Computer Science Ruth Rutter
Earth Science Ashley Hinton
Geology John Sommerfeld                       
Mathematics Jason Baggett
General Science Linda Morin
Physics Justin Oldham
Statistics James Frost
Wildlife Biology Courtney Pylant
College of Rural and Community Development  
Allied Health Rural Kay Andrews
Bristol Bay Campus June Logusak
Chukchi Campus Robert Curtis
Developmental Education Robert Hannum
Human Services Technology Rural Cassie Carlsen
Interior-Aleutians Campus - Construction Trades Technology Stewart Solomon
Interior-Aleutians Campus - Tribal Management Carol Shewfelt
Interior-Aleutians Campus - Educator Paraprofessional Matrona Kozevenikoff
Interior-Aleutians Campus - Rural Human Services Gwen Emel
Kuskokwim Campus Theresa Springer
Northwest Campus Nichole Crowe
Rural Development Brent Latham
School of Education  
Elementary Education Barbara Keller
 Rural Elementary Education  Joanna Phillips
School of Fisheries and Ocean Sciences  
Fisheries Shelley Woods
School of Management  
Accounting Shawn Hatfield
Business Administration Brandon Knelsen
Economics Sean Holden
School of Natural Resources & Ag. Sciences  
Forest Sciences Matthew Sprau
Geography Alice Orlich
High Latitude Agriculture Ellen Hatch
Resources Management Hannah Harrison
Tanana Valley Campus  
Allied Health Dental Hygiene Katie Bellant
Allied Health-Medical Assisting Eva Hollinrake
Applied Accounting Esther Lara
Applied Business Samantha Beth Lannet
Auto Technology Shane Yoder
Aviation Maintenance Alex Vickroy
Culinary Arts Joanne Beck
Construction Management John M. Zuleger
Drafting Technology Jon C. Bergeson
Early Childhood Education Sandra McVeigh
Fire Science Garrett LaMay
Health, Safety and Environmental Deirdre Shipman
Human Service Technology, Local Kathleen J. Smart
Information Technology Specialist John Lannet
Instrumentation Shawn Davis
Paralegal Studies Keith Rueben
Paramedic Program Ryan Cary
Power Generation Louis Nolin
Process Technology Liz F. Melendez-Velazquez
Professional Piloting Desiree L. Andon
Back to Top