Student Awards by Colleges and Professional Schools

2007-2008

College of Engineering and Mines  
Civil Engineering Ryan Goentzel
Electrical Engineering Blake Rider
Geological Engineering Seth Miller
Mechanical Engineering Robbin Garber-Slaght
Mining Engineering Eric Hill
Petroleum Engineering Kristen Schultz
College of Liberal Arts  
Arts Thomas Lee Walker
Communication Megan N. Emerson
English Nanette Lallish
Foreign Languages Penny Kathleen Gage
History Bryce Kositz
Journalism Kortnie K. Westfall
Justice Ryann Buckman
Military Science Joseph Fuller
Music Kathryn Hendrickson
Philosophy Shannon Wright
Political Science Mariah Acton
Psychology Ashley Woods
Social Work Jana Kreofsky
Sociology John Ashcroft
Theatre Paula Daabach
Women's Studies Stephanie Gottschalk
College of Natural Science and Mathematics  
Biological Sciences Sarah Youngren
Chemistry & Biochemistry Meghan Sanford
Computer Science Seth Chadwick
General Science Aemon Wetmore
Geology & Geophysics Patricia Gallagher
Physics Kevin Taylor
Wildlife Biology Jeffrey J. Wells
College of Rural and Community Development  
Allied Health Rural Melanie Magnusen
Bristol Bay Campus Mickia Walcott III
Chukchi Campus Betty Swan
Developmental Education Brady McManus
Human Services Technology Rural Shannon Johnson-Nanlook
Interior-Aleutians Campus-Construction Trades Technology Pearl Henry
Interior-Aleutians Campus-Tribal Management Tamara Henry
Interior-Aleutians Campus-Educator Paraprofessional Ernesta Moore
Interior-Aleutians Campus-Rural Human Services Norene Otnes
Kuskokwim Campus John John
Northwest Campus Luann Ashenfelter
Rural Development Patricia A. Phillips
School of Education  
Elementary Education Emily A. Lane
School of Fisheries and Ocean Sciences  
Fisheries Christine Gleason
School of Management  
Accounting Galya Georgieva
Business Administration Marius Korthauer
Economics Adrian Raymond
School of Natural Resources & Agricultural Sciences  
Forest Sciences Jessica Guritz
Geography Kristen Shake
Plant, Animal & Soil Sciences Jennifer Kapla
Resources Management Nicholas Thompson
Tanana Valley Campus  
Allied Health Dental Assisting Abby Hosette
Allied Health Medical Assisting Loida Ward
Allied Health Medical/Dental Reception Kristi Wilson
Applied Accounting Victoria M. Clark
Applied Business Scott D. Walker
Aviation Maintenance Technology Lance McCartney
Culinary Arts Zeryl Okray
Child Development and Family Studies BA Krystal Strong
Diesel/Heavy Equipment Dave Devers
Emergency Services/Fire Christine Hill
Emergency Services/Paramedic Aleksandr Carson
Health, Safety and Environmental Jonathan Montes de Oca
Human Service Technology, Local Aleta J. Geer
Instrumentation Kelsey Miller
Law Enforcement Jefferson Hankla
Paralegal Studies Brian D. Selby
Power Generation Kyle Sumpter
Process Tech Kemal Bouraouikaroui
Professional Piloting Joseph W. MacDonald-Brown
Back to Top