Contact StaffAbout UsUAF Wood Center
Print page

Student Awards

Student Awards 2005 - 2006 by Colleges and Professional Schools

College of Natural Science and Mathematics 
Biological SciencesKristine Niles
Chemistry & BiochemistryZachary Hill
Computer ScienceEdward J. Trochim
Geology & GeophysicsJeremiah Drewel
MathematicsMichael Hazlett
PhysicsRachael Shoulder
Wildlife BiologyNicole Phillips
College of Liberal Arts                             

AnthropologyAndrew Tremayne
ArtIgor Pasternak
CommunicationJennifer Glenday
EnglishBryr Ludington
Foreign LanguagesGavin Piercy
HistoryLacie Schubert
HonorsKristine Niles
JournalismCasey Grove
JusticeAlexsis Maas
LingusticsBrandon Ilgen
Military ScienceChristopher J. Eby
MusicHannah Bjornstad
Philosophy and HumanitiesRobert M. Barnett
Political ScienceNate Raymond
PsychologyGenevieve Harper
Social WorkJuanita Smith
SociologyCaroline Webster
TheatreRachel Blackwell
Women's StudiesAnnie Krenzer
School of Education
Elementary EducationKelly J. Davies
Rural Elementary Education                                       
Edna Ahmaogak
School of Fisheries and Ocean Sciences 
Fisheries Jonathan Richar
College of Engineering and Mines
Civil and Environmental EngineeringElizabeth A. Binning
Electrical and Computer EngineeringDavid Giessel
Geological EngineeringAndrew Schultz
Mechanical Engineering B. Graham Wichman
Mining EngineeringCarolyn Curley
Petroleum EngineeringErik Leman
School of Management
AccountingScott Seigmund
Business AdministrationRandy S. Griffith Jr.
EconomicsJessie Lyle Janes
School of Natural Resources & Agricultural Sciences
Forest SciencesJason Mercer
GeographyMaria Anastario
Plant, Animal & Soil Sciences Jennifer Hack
Resources ManagementZachary Baer
College of Rural Alaska and Community Development
Bristol Bay CampusRose Fisher
Developmental EducationRobin K. Cowles
Interior-Aleutians CampusKurt Cleary
Interior-Aleutians Campus - Rural Human Services ProgramJeanette Ness
Kuskokwim Campus Alison Kassel
Northwest CampusGreta Willie
Rural DevelopmentUlric Ulroan
Tanana Valley Campus
Airframe and PowerplantBill Allen
Allied Health Medical AssistingRegina Whitney
Applied AccountingMarcie Hunt
Applied BusinessGary Lee Moore
Culinary ArtsJennifer Nichols
Early Childhood Education AATeresa Chandler
Early Childhood Education BAJoyce Billups
Emergency ServicesSkyler Gallien
Human Service Technology - LocalTonya D. Esmailka
Human Service Technology - StatewideRosemary Allen
Microcomputer Support SpecialistSarah Snow
Paralegal StudiesJennifer R. Costello
Paramedic ProgramBrandon Emmett
Process TechnologyEmanueliano Bennalley