2016-2017 Graduate Academic and Advisory Committee

Helpful info for Conveners

2016-17 Annual Report for GAAC

Anne Beaudreau, SFOS (non-senate member)
Donie Bret-Harte, CNSM (17) - Co-Chair
Michael Daku, CLA (non-senate member)
Daryl Farmer, CLA (17)
Don Hampton, GI (17)
Roman Makarevich, CNSM (18)
Sean McGee, SOM (non-senate member)
Robin Shoaps, CLA (18 - alternate)
Sean Topkok, SOE (18) - Co-Chair

Graduate Student(s):
Mitch Reed

Ex officio members:
Mike Castellini, Graduate School
Laura Bender, Graduate School
Karen Jensen, Rasmuson Library
OAR: Holly McDonald

 

Meeting Schedule

Thursday, May 4, 2017
2:30 - 3:30 PM at the Runcorn Room (300 REIC)
Agenda for 05/04/2017 (PDF)

Monday, April 10, 2017
1:00 - 2:00 PM at the Runcorn Room (300 REIC)
Meeting Minutes for 04/10/2017 (PDF)

Monday, March 20, 2017
1:00 - 2:00 PM at Wood Center Conf. Rm. "B" (downstairs)
Meeting Minutes for 03/20/2017 (PDF)

Monday, February 20, 2017
1:00 - 2:00 PM at 311-C Irving I Building (IAB Library)
Meeting Minutes for 02/20/2017 (PDF)
Table of Assignments (PDF)

Monday, January 30, 2017
1:00 - 2:00 PM at 311-C Irving I Building (IAB Library)
Meeting Minutes for 01/30/2017 (PDF)
Table of Assignments  (PDF)

Friday, December 2, 2016
1:00 - 2:00 PM at the Runcorn Room (300 REIC)
Agenda for 12/02/2016 (PDF)
Meeting Minutes for 12/02/2016 (PDF)
Table of Assignments (Word doc)

Friday, November 11, 2016
1:00 - 2:00 PM at the Runcorn Room (300 REIC)
Agenda for 11/11/2016 (PDF)
Meeting minutes for 11/11/2016 (PDF)
Table of Assignments (Word doc)

Friday, October 21, 2016
1:00 - 2:00 PM at the Kayak Room (408 Rasmuson Library)
Table of Assignments  (Word doc)
Minutes of 10/21/2016 (PDF)

Monday, September 19, 2016
4:30 - 5:30 PM at Runcorn Room (300 REIC)
Agenda for 09/19/2016 (PDF)
Minutes for 09/19/2016 (PDF)
Table of Assignments (PDF)

Friday, September 9, 2016
4:30 - 5:30 PM at 300 Reichardt Building (Runcorn Room)
GAAC Intro - 09/09/2016 (PDF)
Minutes for 09/09/2016 (PDF)

Prior-Year Curriculum Review Cycles

Back to Top