Commencement 2008 | Sunday, May 11, 2008 | John A. Carlson Center

Degree candidates


College of Rural and Community Development

Degree and honors information
* Summer degree recipient
**December degree recipient

Bernice M. Joseph, Vice Chancellor

Certificate | Associate | Baccalaureate | Master's

Certificates

Guljeke "Julia" Abdybekova
Tanana Valley Campus, CERT, Instrumentation Technology

Titiana I. Albrite *
Kuskokwim Campus, CERT, Community Health

Alice R. Alexie *
Kuskokwim Campus, CERT, Community Health

Elliot Alicea *
Tanana Valley Campus, CERT, Applied Business Management: Computer Applications

Phyllis Andrews
Kuskokwim Campus, CERT, Community Health

John Alfred Anthony Sr.
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Derick Ashby
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Andrew George Attla
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Sarah L. Babcock
Tanana Valley Campus, CERT, Health Care Reimbursement

Steven Baca
Tanana Valley Campus, CERT, Automotive Technology

Lauren Grace Baird
Tanana Valley Campus, cum laude, CERT, Safety, Health and Environmental Awareness Technology

Christopher Lee Baker **
Tanana Valley Campus, CERT, Drafting Technology

Xia Baker
Tanana Valley Campus, CERT, Accounting Technician

Caltha Cecelia Barkwell *
Tanana Valley Campus, CERT, Dental Assistant

Melanie A. Beans
Kuskokwim Campus, CERT, Rural Human Services

Sherry P. Becker **
Tanana Valley Campus, CERT, Office Management and Technology: Comprehensive Emphasis

Matilda C. Bee
Kuskokwim Campus, CERT, Rural Human Services

Kimberly Beebe-Hoffman
Kuskokwim Campus, CERT, Community Health

Maria M. Bell, Sr.
Kuskokwim Campus, CERT, Early Childhood Education

Blayne Lydia Elizabeth Bennett
Tanana Valley Campus, CERT, Health Care Reimbursement

Clayton Benson
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Leonard G. Benson
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Janet M. Bifelt
Interior-Aleutians Campus, CERT, Tribal Management

Eric Bixler
Tanana Valley Campus, CERT, Drafting Technology

LeAnne M. Bloom
Tanana Valley Campus, CERT, Accounting Technician

John P. Bollinger
Tanana Valley Campus, CERT, Drafting Technology

Andrew P. Booth
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Jordan M. Boutang
Tanana Valley Campus, CERT, Power Generation

Mary A. Brink
Kuskokwim Campus, CERT, Early Childhood Education

Randi Marie Britschgi **
Tanana Valley Campus, CERT, Applied Business Management: Marketing; Finance

Brennae Brooks
Tanana Valley Campus, CERT, Drafting Technology

Nathan T. Cain
Tanana Valley Campus, CERT, Power Generation

Michael Canady
Tanana Valley Campus, CERT, Instrumentation Technology

Curtiss L. Carlo
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Marilyn Casteel
Bristol Bay Campus, CERT, Applied Business Management: Human Resources

Cora P. Chappell **
Tanana Valley Campus, CERT, Accounting Technician

Rebecca Leigh Chicoine
Tanana Valley Campus, CERT, Safety, Health and Environmental Awareness Technology

Mike Christie **
Tanana Valley Campus, CERT, Diesel/Heavy Equipment

Anecia O. Chukwak *
Bristol Bay Campus, CERT, Community Health

Adriana J. Clark
Tanana Valley Campus, CERT, Culinary Arts: Baking

Victoria Marie Clark
Tanana Valley Campus, CERT, Accounting Technician

Victoria Marie Clark
Tanana Valley Campus, CERT, Applied Business Management: General Business

Daniel Scott Cory
Tanana Valley Campus, CERT, Instrumentation Technology

Ella Aileen Cotter *
Tanana Valley Campus, CERT, Accounting Technician

Seth Crosby *
Tanana Valley Campus, CERT, Airframe and Powerplant

Susan Melissa Cushing
Interior-Aleutians Campus, CERT, Rural Human Services

Lydia C. David
Interior-Aleutians Campus, CERT, Community Health

Evelyn P. Day
Kuskokwim Campus, CERT, Rural Human Services

April Dee Dayton **
Tanana Valley Campus, CERT, Accounting Technician

Matthew Omar de la Cruz *
Tanana Valley Campus, CERT, Airframe and Powerplant

Aaron J. Delain
Tanana Valley Campus, CERT, Instrumentation Technology

Alfred Demientieff
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Arvin Jay Demientieff
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Bergen Demientieff
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Phillip Demientieff Jr.
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Michael S. Deneen
Tanana Valley Campus, CERT, Automotive Technology

David Devers
Tanana Valley Campus, CERT, Diesel/Heavy Equipment

Katie Dexter
Tanana Valley Campus, CERT, Applied Business Management

Mark Diaz
Tanana Valley Campus, CERT, Safety, Health and Environmental Awareness Technology

Thomas Raymond Dock
Interior-Aleutians Campus, CERT, Rural Human Services

Percy J. Downey
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Amy S. Durny
Tanana Valley Campus, CERT, Health Care Reimbursement

Jacob Stewart Easton
Tanana Valley Campus, CERT, Drafting Technology

Alicia M. Erickson
Interior-Aleutians Campus, CERT, Rural Human Services

Elliott G. Esmailka
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Lydia Lee Evan
Northwest Campus, CERT, Community Health

Olga F. Evan
Kuskokwim Campus, CERT, Community Health

James Garry Farnham **
Tanana Valley Campus, CERT, Automotive Technology

Craig Felpel *
Tanana Valley Campus, CERT, Airframe and Powerplant

Montgomery R. Ferguson
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Lisa Stardust Flynn **
Tanana Valley Campus, CERT, Medical Assistant

Marlene Fogarty-Phillips
Tanana Valley Campus, CERT, Accounting Technician

Tamara L. Forbes
Kuskokwim Campus, CERT, Community Health

Marsha Frederick
Kuskokwim Campus, CERT, Community Health

Anthony Frey
Tanana Valley Campus, CERT, Automotive Technology

Anna M. Garcia
Tanana Valley Campus, CERT, Early Childhood Education

Robert H. Gecas
Tanana Valley Campus, CERT, Diesel/Heavy Equipment

Omar K. Gloria
Tanana Valley Campus, CERT, Drafting Technology

Glenda C. Gologergen *
Interior-Aleutians Campus, CERT, Rural Human Services

Michael Lloyd Gomez
Tanana Valley Campus, CERT, Drafting Technology. Golden Key Honor Society

Brandon Gregory
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Nicole Gregory
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Jason C. Griffin **
Tanana Valley Campus, CERT, Applied Business Management: General Business

Nicolas C. Gustafson
Tanana Valley Campus, CERT, Automotive Technology

Lue Hahn **
Tanana Valley Campus, CERT, Drafting Technology

David D. Hall *
Tanana Valley Campus, CERT, Diesel/Heavy Equipment

Kathryn Hall
Tanana Valley Campus, CERT, Safety, Health and Environmental Awareness Technology

Michael Handricks
Kuskokwim Campus, CERT, Rural Human Services

Anuska Hanson
Bristol Bay Campus, CERT, Community Health

Lorie Hanson
Tanana Valley Campus, CERT, Applied Business Management: General Business

Susan Hanson
Interior-Aleutians Campus, CERT, Rural Human Services

Laura Mae Harmon **
Tanana Valley Campus, CERT, Early Childhood Education

Daniel Roger Hawley
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Flora Henry
Chukchi Campus, CERT, Rural Human Services

Bernice T. Hetherington
Kuskokwim Campus, CERT, Rural Human Services

Ruth Alene Hidecker
Interior-Aleutians Campus, CERT, Rural Human Services

Jason Hill
Tanana Valley Campus, CERT, Diesel/Heavy Equipment

Nicole D. Hoblet
Interior-Aleutians Campus, CERT, Community Health

Scott J. Hoffman
Kuskokwim Campus, CERT, Rural Human Services

Edgar John Honea
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

LaVern L. Huntington
Tanana Valley Campus, CERT, Applied Business Management

Fred Huntington, Jr.
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Monica L. Isaac
Interior-Aleutians Campus, CERT, Community Health

Daisy M. Isacc-Barrera
Kuskokwim Campus, CERT, Rural Human Services

Derek E. Jennings
Kuskokwim Campus, CERT, Rural Human Services

Alysa Johnson
Tanana Valley Campus, CERT, Safety, Health and Environmental Awareness Technology

Jaclyn M. Johnson **
Tanana Valley Campus, CERT, Instrumentation Technology

Melinda Johnson
Interior-Aleutians Campus, CERT, Community Health

Donald Jones
Interior-Aleutians Campus, CERT, Rural Human Services

Rebecka Jones
Tanana Valley Campus, CERT, Safety, Health and Environmental Awareness Technology

Victoria A. Jones
Interior-Aleutians Campus, CERT, Rural Human Services

Maryellen E. Kanayurak
Interior-Aleutians Campus, CERT, Rural Human Services

Kelly J. Kappel
Tanana Valley Campus, CERT, Safety, Health and Environmental Awareness Technology

Marie L. Katchatag
Northwest Campus, CERT, Community Health

Olena O. Kelley
Tanana Valley Campus, CERT, Accounting Technician

Margaret E. Kellogg **
Tanana Valley Campus, CERT, Applied Business Management: Computer Applications

Heather L. Kornack
Tanana Valley Campus, CERT, Medical Assistant

Heather L. Kornack
Tanana Valley Campus, CERT, Medical/Dental Reception

Christopher Kriska
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Esther Lara
Tanana Valley Campus, CERT, Accounting Technician

Steven L. Lindgren
Tanana Valley Campus, CERT, Drafting Technology

Jennifer A. Littlefield **
Tanana Valley Campus, CERT, Accounting Technician

Richard L. Long
Kuskokwim Campus, CERT, Rural Human Services

James MacNaughton
Tanana Valley Campus, CERT, Drafting Technology

Leroy Madros **
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Edgar F. Madros, Sr. **
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Theresa Marth
Kuskokwim Campus, CERT, Rural Human Services

Anthony G. Martin *
Tanana Valley Campus, CERT, Power Generation

Norma B. Mason
Interior-Aleutians Campus, CERT, Rural Human Services

Emma N. Matthew
Kuskokwim Campus, CERT, Early Childhood Education

Marlon L. Mease
Tanana Valley Campus, CERT, Diesel/Heavy Equipment

Beverly A. Melovidov **
Tanana Valley Campus, CERT, Applied Business Management: General Business

Bryan C. Miller
Tanana Valley Campus, CERT, Applied Business Management: General Business

Bryan C. Miller
Tanana Valley Campus, CERT, Culinary Arts: Cooking

Kelsey Jean Miller
Tanana Valley Campus, CERT, Instrumentation Technology

Jennifer R. Moe
Bristol Bay Campus, CERT, Community Health

Crystal Mokelke
Bristol Bay Campus, CERT, Community Health

Jonathan Miguel Montes De Oca
Tanana Valley Campus, CERT, Safety, Health and Environmental Awareness Technology

Dunia J. Morgan
Kuskokwim Campus, CERT, Rural Human Services

Byron J. Moses
Kuskokwim Campus, CERT, Rural Human Services

Roberta R. Moto
Chukchi Campus, CERT, Rural Human Services

Letha R. Moyle
Bristol Bay Campus, CERT, Community Health

Alfred Nanouk, Jr.
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Ashley Rae Napier **
Tanana Valley Campus, CERT, Health Care Reimbursement

Amanda Corinna Nashoanak
Northwest Campus, CERT, Community Health

James Nathaniel, Jr.
Tanana Valley Campus, CERT, Drafting Technology

Kris Nauska
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Sven Karl Nelson
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Jack Thomas Nickoli **
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Geraldine Nicoli
Interior-Aleutians Campus, CERT, Rural Human Services

Susan Nilsson
Tanana Valley Campus, CERT, Drafting Technology

Josephine Nook
Kuskokwim Campus, CERT, Community Health

Sally A. Nukwak *
Bristol Bay Campus, CERT, Community Health

Zeryl DeRay Okray
Tanana Valley Campus, CERT, Culinary Arts: Culinary Arts

Shelley Elizabeth Olson
Tanana Valley Campus, CERT, Drafting Technology

Nicholas F. Orsi *
Tanana Valley Campus, CERT, Airframe and Powerplant

Janet Otto
Kuskokwim Campus, CERT, Rural Human Services

Linda C. Painter
Interior-Aleutians Campus, CERT, Rural Human Services

Keith Palmer *
Tanana Valley Campus, CERT, Airframe and Powerplant

Charles A. Paskvan
Tanana Valley Campus, CERT, Instrumentation Technology

Flora M. Paukan
Kuskokwim Campus, CERT, Rural Human Services

Melissa Alice Paul *
Bristol Bay Campus, CERT, Community Health

Nick A. Pavloff, Jr.
Interior-Aleutians Campus, CERT, Rural Human Services

Jessica Payne
Tanana Valley Campus, CERT, Safety, Health and Environmental Awareness Technology

Jesse Joe Perkins
Tanana Valley Campus, CERT, Instrumentation Technology

Barbara Phillip
Kuskokwim Campus, CERT, Early Childhood Education

Marlene A. Phillip
Kuskokwim Campus, CERT, Community Health

Morgan Phillips
Tanana Valley Campus, CERT, Safety, Health and Environmental Awareness Technology

Rita Pierce
Tanana Valley Campus, CERT, Instrumentation Technology

Nancy Radtke *
Interior-Aleutians Campus, CERT, Rural Human Services

John R. Rae, Jr. *
Tanana Valley Campus, CERT, Airframe and Powerplant

Denise Reed
Kuskokwim Campus, CERT, Community Health

Chad Ritchie **
Tanana Valley Campus, CERT, Drafting Technology

Morgen C. Ruth
Tanana Valley Campus, CERT, Drafting Technology

Keimone M. Sarren
Tanana Valley Campus, CERT, Medical Assistant

Jacob Savage **
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Elizabeth Scarborough **
Tanana Valley Campus, CERT, Medical Assistant

Elizabeth Scarborough **
Tanana Valley Campus, CERT, Medical/Dental Reception

Sierra Brooke Seay
Tanana Valley Campus, CERT, Applied Business Management: Office Administration

Annette K. Senger **
Interior-Aleutians Campus, CERT, Tribal Management

Sondra Shaginoff-Stuart
Interior-Aleutians Campus, CERT, Rural Human Services

Derek L. Sheldon
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Valentina D. Simmons *
Kuskokwim Campus, CERT, Community Health

Glenda Sinyon
Interior-Aleutians Campus, CERT, Rural Human Services

Lawrence E. Skinner
Tanana Valley Campus, CERT, Drafting Technology

Sharon Slim
Kuskokwim Campus, CERT, Community Health

Elizabeth Smith
Kuskokwim Campus, CERT, Rural Human Services

Grace Smith
Interior-Aleutians Campus, CERT, Rural Human Services

Mike T. Smith
Tanana Valley Campus, CERT, Automotive Technology

Stewart Solomon
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Dustin O. Sommer
Tanana Valley Campus, CERT, Instrumentation Technology

Jordan Matthew Springer
Tanana Valley Campus, CERT, Instrumentation Technology

Brandy C. Standifer
Interior-Aleutians Campus, CERT, Rural Human Services

George Gerard Stefan
Tanana Valley Campus, CERT, Drafting Technology

Peter J. Stepovich, Jr.
Tanana Valley Campus, CERT, Instrumentation Technology

Christine P. Stone
Interior-Aleutians Campus, CERT, Early Childhood Education

Mykaela Stuart
Tanana Valley Campus, CERT, Health Care Reimbursement

Kristen Hokanson Sullivan
Tanana Valley Campus, CERT, Drafting Technology

Jesse P. Szmyd *
Tanana Valley Campus, CERT, Power Generation

Kaarin Willy-Lou Tack *
Tanana Valley Campus, CERT, Accounting Technician

Allan Thibedeau
Tanana Valley Campus, CERT, Diesel/Heavy Equipment

Brittany R. Thomas
Tanana Valley Campus, CERT, Accounting Technician

Brittany R. Thomas
Tanana Valley Campus, CERT, Applied Business Management: Office Administration

Andrew Tooyak, Jr.
Chukchi Campus, CERT, Community Health

Eliza Tunuchuk
Kuskokwim Campus, CERT, Early Childhood Education

Edwin Joshua Turner
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Sheila Marie Vacek **
Tanana Valley Campus, CERT, Airframe and Powerplant

Vide VanVelzor
Interior-Aleutians Campus, CERT, Rural Human Services

Scott Daniel Walker
Tanana Valley Campus, CERT, Applied Business Management: International Business

Clinton Walsh *
Tanana Valley Campus, CERT, Power Generation

Joe E. Weaver
Tanana Valley Campus, CERT, Automotive Technology

William Weaver
Tanana Valley Campus, CERT, Automotive Technology

Peter J. Wesley
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Alden Richard Wilbur **
Tanana Valley Campus, CERT, Instrumentation Technology

Greg Williams
Interior-Aleutians Campus, CERT, Construction Trades Technology

Sharon Williams
Kuskokwim Campus, CERT, Early Childhood Education

Mary Dawn Wilson
Chukchi Campus, CERT, Rural Human Services

Mei Yue
Tanana Valley Campus, CERT, Accounting Technician


Back to top

Associate Degrees

Nathan Addison
Tanana Valley Campus, A.A.S., Emergency Services: Municipal Fire Control

Janet Ahlalook
Tanana Valley Campus, A.A.

Elliot Alicea **
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Business: Computer Applications

Shani Marie Anderson
Tanana Valley Campus, A.A.S., Early Childhood Education

Kahilihiliuloakeoni Aperto
Tanana Valley Campus, A.A.S., Culinary Arts

Dave A. Archer
Tanana Valley Campus, A.A.S., Information Technology Specialist

Timothy Jon Arnold
Tanana Valley Campus, A.A.S., Construction Management

Luann Jane Ashenfelter **
Northwest Campus, cum laude, A.A.

Carlene S. Auge
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.S., Information Technology Specialist

Marganna Josephine Avugiak **
Tanana Valley Campus, A.A.

Kenji Badger *
Tanana Valley Campus, A.A.S., Information Technology Specialist

Danyel Baker **
Tanana Valley Campus, A.A.S., Early Childhood Education

Morgan Kaipo`ikaikaloa Ku Balai
Tanana Valley Campus, A.A.S., Information Technology Specialist

Derek Baldridge
Tanana Valley Campus, A.A.S., Process Technology

Caltha Cecelia Barkwell
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Business: Applied Management

Michel Thérése Barte
Tanana Valley Campus, A.A.S., Emergency Services: Wildland Fire Control

Patricia A. Bash
Tanana Valley Campus, A.A.S., Drafting Technology

Brent C. Beans
Kuskokwim Campus, A.A.S., Information Technology Specialist

Charlotte Beck **
Tanana Valley Campus, A.A.S., Paralegal Studies

Jennifer Elizabeth Anna Beck
Tanana Valley Campus, magna cum laude, A.A.

Tasmine Marie Bennett *
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Business: Tourism

Matthew M. Betzen **
Interior-Aleutians Campus, magna cum laude, A.A.

Eric Bixler
Tanana Valley Campus, A.A.S., Process Technology

Matthew E. Blood
Tanana Valley Campus, A.A.S., Emergency Services: Emergency Medical Services

LeAnne M. Bloom
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Accounting

Keith Bluel
Tanana Valley Campus, A.A.S., Foundations of Exercise Science: Interdisciplinary Program

Amanda Ruth Boone
Tanana Valley Campus, A.A.

Rena Jennifer Booshu **
Northwest Campus, A.A.S., Community Health

Kemal Xavier Bouraoui-karoui
Tanana Valley Campus, A.A.S., Process Technology

Timothy Bramble
Tanana Valley Campus, A.A.S., Emergency Services: Municipal Fire Control

Tammy M. Brewer **
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.

Randi Marie Britschgi
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Business: Marketing; Finance

Travis John Brooks Larsen
Tanana Valley Campus, A.A.S., Emergency Services: Municipal Fire Control

Matthew T. Broussard
Tanana Valley Campus, A.A.S., Emergency Services: Municipal Fire Control

Carol Doreen Brown
Kuskokwim Campus, cum laude, A.A.S., Early Childhood Education

Kelly C. Burton
Tanana Valley Campus, A.A.S., Information Technology Specialist

Jeffery L. Butler
Tanana Valley Campus, A.A.S., Paralegal Studies

Donnie B. Campbell
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Business: Human Resources; Entrepreneurship

Louis Orlando Carlo
Tanana Valley Campus, A.A.S., Process Technology

Peter D. Carlson
Tanana Valley Campus, A.A.S., Emergency Services: Municipal Fire Control

Robert Carpenter **
Kuskokwim Campus, A.A.S., Information Technology Specialist

Cora P. Chappell
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Accounting

Roberta Grace Charles
Kuskokwim Campus, A.A.

Douglas C. Chichester **
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.S., Process Technology

Adrianne Christensen
Bristol Bay Campus, A.A.

Anecia O. Chukwak
Bristol Bay Campus, A.A.S., Community Health

Victoria Marie Clark
Tanana Valley Campus, summa cum laude, A.A.S., Applied Accounting

Charlene Cleary
Interior-Aleutians Campus, A.A.S., Human Services: Addictions Counseling

Grady Cofer, Sr.
Tanana Valley Campus, A.A.S., Human Services: Addictions Counseling

Martin W. Cook **
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Business: Entrepreneurship

Denise R. Coopchiak **
Tanana Valley Campus, A.A.

Elizabeth Tina Coots
Tanana Valley Campus, A.A.

Katie Copps-Wilson
Bristol Bay Campus, A.A.S., Community Health

Daniel Scott Cory
Tanana Valley Campus, A.A.S., Process Technology

Veronica F. Coyle
Tanana Valley Campus, A.A.S., Information Technology Specialist

Yvette Curtis
Tanana Valley Campus, A.A.. Golden Key Honor Society. Phi Kappa Phi Honor Society

Ashley Dale **
Tanana Valley Campus, A.A.S., Culinary Arts

John Dashiell
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.S., Applied Business: Computer Applications

April Dee Dayton **
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Accounting

Melanie W. Dela Rosa
Kuskokwim Campus, A.A.

Ayla Nadine Denslinger
Bristol Bay Campus, A.A.S., Culinary Arts

Karen Lynn Ebanez
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Business: Administrative Management

Gerald Eckert
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.S., Applied Business: Administrative Management

Antoinette May Edenshaw
Chukchi Campus, magna cum laude, A.A.S., Applied Business: Management

Janet L. Egoak
Kuskokwim Campus, A.A.S., Early Childhood Education

Crystal M. Fancyboy
Kuskokwim Campus, A.A.

Albert Fenrich
Tanana Valley Campus, A.A.S., Information Technology Specialist

Trever Ferrin **
Tanana Valley Campus, A.A.S., Emergency Services: Municipal Fire Control

Jeffrey K. Fields II *
Tanana Valley Campus, A.A.

Geraldine Fine
Tanana Valley Campus, A.A.S., Process Technology

Nicole Kathleen Fischer *
Tanana Valley Campus, A.A.

Leslie S. Fitzgerald
Tanana Valley Campus, A.A.S., Information Technology Specialist

Benjamin D. Fleagle
Tanana Valley Campus, A.A.S., Emergency Services: Municipal Fire Control

George Flensburg, Jr.
Tanana Valley Campus, A.A.S., Information Technology Specialist

Nkanza Flores
Tanana Valley Campus, A.A.S., Paralegal Studies

Lisa Stardust Flynn
Tanana Valley Campus, A.A.S., Medical Assistant

Marlene Fogarty-Phillips
Tanana Valley Campus, magna cum laude, A.A.S., Applied Business: Computer Applications

Donald L. Foster
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Accounting

Mairi Elspeth Fraser
Tanana Valley Campus, A.A.

Christine Alma Garner
Bristol Bay Campus, A.A.

Aleta Joyce Geer
Tanana Valley Campus, A.A.S., Human Services: Addictions Counseling

Andrea Lynn Gelvin *
Tanana Valley Campus, A.A.S., Medical Assistant

Christopher M. George
Kuskokwim Campus, A.A.S., Human Services: Addictions Counseling

Meghan Geyer
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Accounting

Alexandria Gleason
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.

James Norman Goodness
Tanana Valley Campus, A.A.S., Process Technology

Stephen M. Gould
Tanana Valley Campus, magna cum laude, A.A.S., Process Technology

Nancy Gregory-Anderson **
Bristol Bay Campus, A.A.. Student Leadership Honors

Cody John Grella **
Tanana Valley Campus, A.A.S., Emergency Services: Municipal Fire Control

Ryan Scott Greydanus
Kuskokwim Campus, A.A.

Jason C. Griffin
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.S., Applied Business: Entrepreneurship

Rebekah Diane Gueco
Tanana Valley Campus, A.A.

Travis Gustafson
Tanana Valley Campus, A.A.S., Information Technology Specialist

Brennon Haag **
Tanana Valley Campus, A.A.S., Information Technology Specialist

David Lawrence Halbrooks
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.S., Emergency Services: Municipal Fire Control

Richard James Hallock **
cum laude, A.A.S., Emergency Services: Emergency Medical Services

Catherine C. Hamilton **
Tanana Valley Campus, A.A.S., Maintenance Technology: Airframe and Powerplant

Matthew L. Hampton
Tanana Valley Campus, A.A.S., Human Services: Addictions Counseling

Brenda R. Hannah
Tanana Valley Campus, A.A.S., Safety, Health and Environmental Awareness Technology

Lorie Hanson
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Business: Entrepreneurship

Kyrstin Hardin
Bristol Bay Campus, A.A.

Daniel Hatfield
Tanana Valley Campus, A.A.

Ivie Christine Hayes
Tanana Valley Campus, A.A.S., Information Technology Specialist

Diana Hebel
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Business: Entrepreneurship

Brooke E. Hennessey
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Accounting

Tamara L. Henry
Interior-Aleutians Campus, A.A.S., Tribal Management

Christine Hill
Tanana Valley Campus, A.A.S., Emergency Services: Municipal Fire Control

Mary J. Hill
Kuskokwim Campus, A.A.S., Human Services: Addictions Counseling

Nicholas A. Holan *
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Business: Entrepreneurship

Chloë Howe *
Tanana Valley Campus, A.A.S., Dental Assistant. Golden Key Honor Society

Daniel Lee Hudson
Tanana Valley Campus, A.A.S., Process Technology

Cassy Hurst
Tanana Valley Campus, A.A.S., Medical Assistant

Colynn N. Isaacson **
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.

Yeleana A. Itta
Tanana Valley Campus, A.A.

Lucia Ivanoff
Northwest Campus, A.A.

Magdaline B. Ivanoff
Northwest Campus, A.A.

Cheri L. Johansen
Bristol Bay Campus, A.A.

John Allen John
Kuskokwim Campus, cum laude, A.A.

Brenda Johnson
Tanana Valley Campus, A.A.

Jaclyn M. Johnson **
Tanana Valley Campus, A.A.S., Process Technology

Victoria Johnson **
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Business: Entrepreneurship

Randi I. Kaihoi
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.

Zachariah F. Kameroff
Kuskokwim Campus, A.A.

Francesca Janita Kamkahpak
Bristol Bay Campus, cum laude, A.A.

Julia Kashatok
Kuskokwim Campus, A.A.S., Early Childhood Education

Olena O. Kelley
Tanana Valley Campus, magna cum laude, A.A.S., Applied Accounting

Margaret E. Kellogg **
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Business: Computer Applications

Joseph Patrick Kelly
Tanana Valley Campus, A.A.S., Information Technology Specialist

Winifred V. Kelly-Green
Kuskokwim Campus, cum laude, A.A.S., Human Services: Addictions Counseling

Alice Kiunya
Interior-Aleutians Campus, A.A.S., Human Services: Addictions Counseling

Sage Kokrine
Tanana Valley Campus, A.A.S., Process Technology

Stephanie Koppy
Tanana Valley Campus, magna cum laude, A.A.

Heather L. Kornack
Tanana Valley Campus, A.A.S., Medical Assistant

Brian R. Kosmal **
Tanana Valley Campus, A.A.S., Process Technology

Houston Laws
Tanana Valley Campus, A.A.S., Emergency Services: Municipal Fire Control

Michael J. Lehnert
Kuskokwim Campus, A.A.S., Early Childhood Education

Jessica K. Lewis
Kuskokwim Campus, A.A.

Jennifer A. Littlefield
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.S., Applied Accounting

Jennifer A. Littlefield
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.S., Applied Business: Finance

Michele Lizotte
Tanana Valley Campus, A.A.S., Human Services: Workforce Development

Charlene Lopez
Bristol Bay Campus, A.A.

Hazel I. Lovitt **
Tanana Valley Campus, A.A.

Melissa J. Lund
Tanana Valley Campus, A.A.

Tiana K. Lupie
Kuskokwim Campus, A.A.

Jamethon Bryan Luther
Tanana Valley Campus, A.A.

Brian Lyke
Tanana Valley Campus, A.A.

Kimberly Nicole MacArthur
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.S., Process Technology

Joseph W. MacDonald-Brown
Tanana Valley Campus, A.A.S., Professional Piloting

Christopher S. Malen
Tanana Valley Campus, A.A.S., Culinary Arts

Timothy V. Mathews
Tanana Valley Campus, A.A.S., Information Technology Specialist

Amy Lynette Maydole
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.S., Dental Assistant

Steven N. C. McBride
Tanana Valley Campus, A.A.S., Information Technology Specialist

Jennifer L. McCain **
Tanana Valley Campus, A.A.S., Emergency Services: Municipal Fire Control

Erin Rose McGowan
Tanana Valley Campus, A.A.S., Process Technology

Krista Marie Meeks **
Tanana Valley Campus, magna cum laude, A.A.

Alicia A. Merculief
Interior-Aleutians Campus, A.A.

Robert John Metcalf
Tanana Valley Campus, A.A.

Bryan C. Miller
Tanana Valley Campus, A.A.S., Culinary Arts

Bryan C. Miller
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Business: Management

Kelsey Jean Miller
Tanana Valley Campus, magna cum laude, A.A.S., Process Technology

Paul Anthony Miranda **
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.S., Emergency Services: Municipal Fire Control

Nilima Misra
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.S., Medical Assistant

Angela Renee Mitchell **
Tanana Valley Campus, A.A.S., Dental Assistant

Joshua Moore
Tanana Valley Campus, A.A.S., Emergency Services: Municipal Fire Control

Pamela C. Murphy
Bristol Bay Campus, A.A.

Joya A. Myers
Tanana Valley Campus, A.A.S., Information Technology Specialist

Ashley Rae Napier
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Business: Health Care Management

Marina Jo Nelson
Bristol Bay Campus, A.A.

Nancy Nelson
Interior-Aleutians Campus, magna cum laude, A.A.S., Human Services: Addictions Counseling

Russell S. Nelson
Bristol Bay Campus, A.A.

Joshua Mark Novinska
Tanana Valley Campus, A.A.S., Emergency Services: Municipal Fire Control

Joshua Mark Novinska
Tanana Valley Campus, A.A.S., Emergency Services: Hazardous Materials Control

Laura Joan Nunemann **
Tanana Valley Campus, A.A.S., Paralegal Studies

Miriam Ohman
Kuskokwim Campus, A.A.

Teresa Mae Padgett **
Tanana Valley Campus, A.A.

Shawnel Steele Padilla
Tanana Valley Campus, A.A.

Jeannine "Jaye" Palmer *
Tanana Valley Campus, A.A.S., Human Services: Mental Health and Developmental Disability

Skyler Palmer **
Tanana Valley Campus, A.A.

Georgina Lee Paskvan *
Tanana Valley Campus, A.A.

Darlene Rene Paul
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Business: Finance

Olga Louise Paul
Kuskokwim Campus, A.A.S., Early Childhood Education

Alina C. Pena
Tanana Valley Campus, summa cum laude, A.A.S., Human Services: Addictions Counseling

Jesse Joe Perkins
Tanana Valley Campus, A.A.S., Process Technology

James W. Perry
Tanana Valley Campus, magna cum laude, A.A.S., Information Technology Specialist. Golden Key Honor Society

Rita Pierce
Tanana Valley Campus, A.A.S., Process Technology

Joanne Pippenger
Tanana Valley Campus, A.A.S., Paralegal Studies

Charles L. Potter *
Tanana Valley Campus, A.A.S., Emergency Services: Hazardous Materials Control

Dolores Jean Powell
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Business: Public Management

Donna R. Price
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.S., Applied Business: Administrative Management

Frederika Prince
Kuskokwim Campus, A.A.

Margo Margaret Anna Ramirez
Bristol Bay Campus, A.A.

Raymundo Reynoso, Jr.
Tanana Valley Campus, A.A.S., Information Technology Specialist

Anna Maureen Richmond
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.S., Applied Business: Entrepreneurship

Robert Rickson
Bristol Bay Campus, A.A.

Chad Ritchie
Tanana Valley Campus, A.A.

Annie Nellie Roach **
Kuskokwim Campus, A.A.

Bonnie Marlene Rogers *
Tanana Valley Campus, A.A.

Travis R. Russell
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.S., Process Technology

Joanna L. Saucedo
Tanana Valley Campus, A.A.

Elizabeth Scarborough **
Tanana Valley Campus, A.A.S., Medical Assistant

Frederick J. Schikora
Tanana Valley Campus, A.A.S., Information Technology Specialist

Amber Schlesinger
Tanana Valley Campus, A.A.S., Paralegal Studies

Jessica Lynn Schmidt
Tanana Valley Campus, A.A.

Jacqueline Bouvier Schmidthans
Tanana Valley Campus, A.A.

Brian David Selby
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.S., Paralegal Studies

Zoilo Seludo
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Business: Entrepreneurship

Aria Shilanski
Tanana Valley Campus, A.A.S., Culinary Arts

Cory Skidmore
Tanana Valley Campus, A.A.S., Information Technology Specialist

Charles Richard Smoke
Tanana Valley Campus, A.A.S., Process Technology

Allan Dean Snider
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.S., Process Technology

Vernon C. Sommer *
Tanana Valley Campus, A.A.S., Process Technology

Brian J. Sparks *
Tanana Valley Campus, A.A.S., Information Technology Specialist

Juella Sparks **
Tanana Valley Campus, A.A.S., Information Technology Specialist

Jordan Matthew Springer
Tanana Valley Campus, A.A.S., Process Technology

Zazell Staheli **
Tanana Valley Campus, A.A.S., Professional Piloting

Jeremy K. Steele
Tanana Valley Campus, A.A.S., Information Technology Specialist

Heidi L. Steinberg
Bristol Bay Campus, cum laude, A.A.

Peter J. Stepovich, Jr.
Tanana Valley Campus, A.A.S., Process Technology

Joyce Takak
Northwest Campus, A.A.S., Early Childhood Education

Kenneth R. Thesing
Tanana Valley Campus, magna cum laude, A.A.S., Paralegal Studies

Bonnie Thomas
Interior-Aleutians Campus, A.A.S., Tribal Management

Brittany R. Thomas
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.S., Applied Accounting

Brittany R. Thomas
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.S., Applied Business: Administrative Management

Rodney W. Thompson
Tanana Valley Campus, A.A.

Patrick E. Tilbury
Tanana Valley Campus, A.A.S., Emergency Services: Emergency Medical Services

Ted E. Tisdale
Tanana Valley Campus, magna cum laude, A.A.S., Information Technology Specialist

Jessica Tobey
Tanana Valley Campus, A.A.

Vianne L. Tobin *
Tanana Valley Campus, A.A.

Chris Tomsha
Tanana Valley Campus, magna cum laude, A.A.S., Process Technology

Andrew Tooyak, Jr.
Chukchi Campus, A.A.S., Community Health

Spencer M. Tordoff *
Tanana Valley Campus, A.A.S., Information Technology Specialist

Tyler Jon Toth, Jr. *
Tanana Valley Campus, A.A.

Shammienike J. Tuck
Tanana Valley Campus, A.A.S., Information Technology Specialist

John Allen Tweed
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.S., Process Technology

Elizabeth LoRene Tynes Peissner
Tanana Valley Campus, summa cum laude, A.A.

Bryan Uher *
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Business: Marketing

Marcella M. Ulroan
Kuskokwim Campus, A.A.S., Early Childhood Education

George Paul Vargo
Tanana Valley Campus, magna cum laude, A.A.S., Process Technology

Chara Venne
Interior-Aleutians Campus, magna cum laude, A.A.

LaRene Villa
Tanana Valley Campus, summa cum laude, A.A.S., Information Technology Specialist

Ronnie Quinn Villalon
Tanana Valley Campus, A.A.

Timothy Lee Vinegar, Jr.
Tanana Valley Campus, A.A.S., Process Technology

Dane Taylor Waisanen *
Tanana Valley Campus, A.A.S., Emergency Services: Municipal Fire Control

Mickia Walcott III
Bristol Bay Campus, A.A.

Margie L. Walker
Interior-Aleutians Campus, A.A.S., Educator: Para-Professional

Scott Daniel Walker
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.S., Applied Business: International Business

Leon H. Walker II **
Tanana Valley Campus, A.A.S., Emergency Services: Municipal Fire Control

Kylin M. Wallace-Warbelow
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.S., Emergency Services: Emergency Medical Services

Debra L. Wedemeyer
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Business: Entrepreneurship

Angela L. Wenzlick **
Tanana Valley Campus, cum laude, A.A.S., Applied Business: Computer Applications

Edwin L. Whiteside
Tanana Valley Campus, magna cum laude, A.A.S., Process Technology

Dale Wickline **
Tanana Valley Campus, A.A.S., Culinary Arts

Kristin Ruth Wiebold **
Tanana Valley Campus, A.A.S., Applied Accounting

S. Ben Wilker
Tanana Valley Campus, A.A.S., Process Technology

Delos Wilson
Tanana Valley Campus, A.A.

Lance M. Wilson
Tanana Valley Campus, A.A.S., Process Technology


Back to top

Baccalaureate Degrees

Andrea N. Braham
Tanana Valley Campus, B.A., Child Development and Family Studies: Curriculum and Teaching

Travis John Brooks Larsen
B.T., Emergency Services

Carmaleeda Aurora Estrada **
B.A., Rural Development: Tribal and Local Government Administration

Madeline Gallahorn
B.A., Rural Development: Rural Health and Human Services Management

Arla M. Johnson
Bristol Bay Campus, B.A., Rural Development: Community Research and Cultural Documentation

Susan Ursula Linzmeier **
cum laude, B.A., Child Development and Family Studies: Family Support

Melissa Morgan **
B.A., Child Development and Family Studies: Curriculum and Teaching

Minnie Lucy Naylor
B.A., Rural Development: Community Organization and Service

Patricia Ann Phillips **
B.A., Rural Development: Tribal and Local Government Administration. Golden Key Honor Society

Krystal E. Strong
cum laude, B.A., Child Development and Family Studies: Curriculum and Teaching

Diana R. Therchik
Kuskokwim Campus, B.A., Child Development and Family Studies: Administration

Steven Williams **
B.A., Rural Development: Tribal and Local Government Administration


Master's Degrees

Odin E. Brudie **
M.A., Rural Development. B.S., University of Alaska Fairbanks, 1983

Robert A. Bulger
M.A., Rural Development. B.A., University of Alaska Fairbanks, 2005

Beverly Patkotak Grinage
M.A., Rural Development. B.A., University of Alaska Anchorage, 1984

Shirley May Holmberg
M.A., Rural Development. B.A., University of Alaska Fairbanks, 2006

Vanessa R. Norman
M.A., Rural Development. B.B.A., University of Alaska Anchorage, 2004

Michael P. Swanson
M.A., Rural Development. B.A., North Park University (Illinois), 1993


Back to top

 
Contact Us About UAF Regalia Commencement