Commencement 2005 - Sunday, May 15

Degree/Emeriti Recipients

Faculty

Graduating Students

General Information

Schedule of Events

Photo Gallery

Commencement Archives

2005 Commencement Home

 Commencement home

 

Search Commencement
Loading

 

 

College of Rural Alaska

Degree Candidates
Bernice Joseph, Executive Dean

Certificate | Associate | Baccalaureate | Master's


Certificate
 
Alexandra S. Active
Kuskokwim Campus
CERT Community Health
Pansy B. Alakayak
Bristol Bay Campus
CERT Community Health
Elliot Alicea CERT Applied Business Management: Computer Applications
Jacqueline J. Andrew
Kuskokwim Campus
CERT Community Health
Tatianna Andrew
Bristol Bay Campus
CERT Early Childhood Education
Marjorie Attla
Interior-Aleutians Campus
CERT Rural Human Services
Nick Baker CERT Phlebotomy
Rachel L. Baker-Sears CERT Accounting Technician
Rachel L. Baker-Sears CERT Applied Business Management
Susan M. Bear
Interior-Aleutians Campus
CERT Community Health
Jennifer C. Beck CERT Health Care Reimbursement
Carrie A. Beeman
Interior-Aleutians Campus
CERT Early Childhood Education
Sam Berlin
Kuskokwim Campus
CERT Rural Human Services
Marlene J. Black
Interior-Aleutians Campus
CERT Tribal Management
Joy L. Bloom CERT Health Care Reimbursement
Doreen Borkowski
Kuskokwim Campus
CERT Rural Human Services
Blanca M. Burford
Interior-Aleutians Campus
CERT Rural Human Services
Cindy A. Burleson CERT Health Care Reimbursement
Cindy A. Burleson CERT Medical/Dental Reception
Maxim Buterin, Jr.
Interior-Aleutians Campus
CERT Rural Human Services
Krystal Butler CERT Medical/Dental Reception
Krystal Butler CERT Phlebotomy
Maia Sabrina LinnBerg Cammack CERT Accounting Technician
Charlene C. Campbell
Bristol Bay Campus
CERT Community Health
Michelle Caputo CERT Accounting Technician
Qianmin Chen CERT Applied Business Management: General Business
Violeta L. Colvin CERT Health Care Reimbursement
Karen L. Cook CERT Health Care Reimbursement
Jackie Crisci
Northwest Campus
CERT Community Health
Doris Davis
Interior-Aleutians Campus
CERT Rural Human Services
Doreen L. Deaton CERT Applied Business Management: Computer Applications
Doreen L. Deaton CERT Accounting Technician
Sandra Demmert
Interior-Aleutians Campus
CERT Rural Human Services
Angela Dirks-Eicken CERT Applied Business Management: Human Resources
Karen J. Ellsworth CERT Health Care Reimbursement
Gabriel J. Evan
Interior-Aleutians Campus
CERT Tribal Management
Helen P. Ford
Interior-Aleutians Campus
CERT Rural Human Services
Alexis Monique Gaines CERT Dental Assistant
Diane E. George
Interior-Aleutians Campus
CERT Community Health
Adam Charles Goff CERT Phlebotomy
Louise Gooch
Interior-Aleutians Campus
CERT Rural Human Services
Herman Goodhope
Interior-Aleutians Campus
CERT Rural Human Services
Eric Gosuk
Bristol Bay Campus
CERT Community Health
William Derrick Granath CERT Ground Vehicle Maintenance Technology: Diesel/Heavy Equipment
Wassillie Gumlickpuk
Bristol Bay Campus
CERT Community Health
Shey M. Hawks CERT Drafting Technology
Turner A. Hewitt CERT Drafting Technology
Jennifer E. Holloway CERT Health Care Reimbursement
Samantha Holmberg
Interior-Aleutians Campus
CERT Rural Human Services
Lonnie W. Hovde CERT Accounting Technician
Flora Jane Huffmon
Bristol Bay Campus
CERT Early Childhood Education
Andrea A. Hurley
Interior-Aleutians Campus
CERT Rural Human Services
Shirley Dianne Ivie
Interior-Aleutians Campus
CERT Rural Human Services
Nancy James
Interior-Aleutians Campus
CERT Tribal Management
Lena Bell Joe
Kuskokwim Campus
CERT Community Health
Debra Johns CERT Office Management and Technology: Office Technology
Timothy Aaron Johnson
Interior-Aleutians Campus
CERT Rural Human Services
Ashley Suzanne Jones CERT Medical/Dental Reception
Michael Oscar Jones CERT Applied Business Management: Public Management
Mary Jones-Lewis
Interior-Aleutians Campus
CERT Rural Human Services
Lillian F. Kiunya
Kuskokwim Campus
CERT Rural Human Services
Roxanne Knudson
Interior-Aleutians Campus
CERT Tribal Management
Okalena Patricia Lekanoff-Gregory
Interior-Aleutians Campus
CERT Tribal Management
Duane H. Lincoln
Kuskokwim Campus
CERT Rural Human Services
Dale Lindstrom
Interior-Aleutians Campus
CERT Rural Human Services
Pavel Losik CERT Information Technology Specialist
Della Luther
Chukchi Campus
CERT Community Health
Josephine Lynch CERT Health Care Reimbursement
Chuck Miller
Interior-Aleutians Campus
CERT Rural Human Services
Bessie Karen Mitchell
Chukchi Campus
CERT Rural Human Services
Courtney Mitchell CERT Culinary Arts: Baking
Courtney Mitchell CERT Culinary Arts: Cooking
Jamie Mitchell CERT Medical/Dental Reception
Karen Morgan CERT Early Childhood Education
Mark C. Moyle
Bristol Bay Campus
CERT Community Health
Firmin Shinichi Murakami CERT Ground Vehicle Maintenance Technology: Power Generation
Ronald Dean Murphy
Kuskokwim Campus
CERT Community Health
CeCelia Nation
Interior-Aleutians Campus
CERT Rural Human Services
Nancy Nelson
Interior-Aleutians Campus
CERT Rural Human Services
Pauline M. Newhouse CERT Health Care Reimbursement
Denise Nickoli
Bristol Bay Campus
CERT Community Health
John R. Oldenburg CERT Drafting Technology
Lillian Oldman CERT Office Management and Technology: Office Technology
Antoinette M. Peter
Interior-Aleutians Campus
CERT Tribal Management
Kathryn S. Petersen CERT Drafting Technology: Architectural and Civil Drafing
Stephanie L. Pitka CERT Accounting Technician
Denise E. Roy
Interior-Aleutians Campus
CERT Rural Human Services
Laura Schue
Interior-Aleutians Campus
CERT Rural Human Services
Annette Segura-Schultz
Interior-Aleutians Campus
CERT Rural Human Services
Agnes T. Silas
Interior-Aleutians Campus
CERT Community Health
Hilda Skin
Interior-Aleutians Campus
CERT Rural Human Services
Meghan Marie Spencer Slater CERT Medical/Dental Reception
Casey L. Smith CERT Drafting Technology: Architectural and Civil Drafting
Susan E. Solomon
Interior-Aleutians Campus
CERT Tribal Management
Oxcenia Sonju
Interior-Aleutians Campus
CERT Rural Human Services
Beverly Tinker
Kuskokwim Campus
CERT Community Health
Bradley J. VanderPlas CERT Drafting Technology: Architectural and Civil Drafting
Glenda A. Vendrell CERT Health Care Reimbursement
Lydia Vincler
Interior-Aleutians Campus
CERT Rural Human Services
Mickia Walcott lll
Interior-Aleutians Campus
CERT Educator: Para-Professional
Margie Walker
Interior-Aleutians Campus
CERT Educator: Para-Professional
Lucy A. Weedman
Interior-Aleutians Campus
CERT Rural Human Services
Tobias Wills
Interior-Aleutians Campus
CERT Educator: Para-Professional
Brenda Lee Wilson
Interior-Aleutians Campus, Golden Key Honor Society
CERT Rural Human Services
Gloria Mae Yates
Interior-Aleutians Campus
CERT Rural Human Services
[ Certificate | Associate | Baccalaureate | Master's ]

Associate
Sophie Abyo
Bristol Bay Campus
A.A.S. Human Service Technology
Mary Akin A.A.
Robyn Noelle Alexander
magna cum laude
A.A.
Audrey D. Alstrom
Kuskokwim Campus
summa cum laude
A.A.
Kevin Gaylin Anderson
magna cum laude
A.A.S. Information Technology Specialist
Pamela K. Anderson
magna cum laude
A.A.S. Human Service Technology
Francine Andrew
Bristol Bay Campus
A.A.S. Human Service Technology
Jason Andy
Kuskokwim Campus
A.A.
Crystal Arledge
magna cum laude
A.A.S. Early Childhood Education
Stephanie L. Arnold
magna cum laude
A.A.S. Applied Business: Tourism
Nick Baker A.A.S. Medical Assistant
Penny T. R. Baker A.A.S. Paralegal Studies
Rachel L. Baker-Sears
magna cum laude
A.A.S. Applied Accounting
Rachel L. Baker-Sears
magna cum laude
A.A.S. Applied Business: Entrepreneurship
Mereille Barbaza A.A.S. Culinary Arts
Brian Barney A.A.S. Emergency Services: Emergency Medical Services
Michael Barr A.A.S. Microcomputer Support Specialist
Carly A. Barron A.A.
Virginia Bartman
Bristol Bay Campus
A.A.
Debra M. Bates A.A.S. Paralegal Studies
Leonard F. Beane A.A.S. Applied Business: Computer Applications
Carrie A. Beeman
Interior-Aleutians Campus
A.A.S. Early Childhood Education
John Emerson Binkley A.A.S. Maintenance Technology: Airframe and Powerplant
Matthew E. Blood
cum laude
A.A.S. Emergency Services: Municipal Fire Control
Justin Boddy A.A.S. Emergency Services: Municipal Fire Control
Christopher Lorren Boese A.A.S. Process Technology
Krystin R. Bogan
cum laude
A.A.S. Applied Business: Entrepreneurship
Isabelle Gayle Booth
Chukchi Campus
A.A.
Jared Borland A.A.S. Emergency Services: Municipal Fire Control
Kiana Marie Bormann
magna cum laude
A.A.S. Early Childhood Education
Eli Bredbenner A.A.S. Emergency Services: Municipal Fire Control
Derek R. Bringhurst
summa cum laude
A.A.S. Paralegal Studies
Kurtis A. Bunker
magna cum laude
A.A.S. Information Technology Specialist
Cindy A. Burleson A.A.S. Medical Assistant
Krystal Butler A.A.S. Medical Assistant
Janet M. Cadzow A.A.S. Applied Accounting
Odalys Carrion A.A.
Hanna Titus Carter A.A.S. Human Services: Children's Mental Health - System of Care
Darlene Christensen
Kuskokwim Campus
magna cum laude
A.A.S. Human Service Technology
Frances A. Clay A.A.S. Paralegal Studies
Andrea H. Corbin
Interior-Aleutians Campus
cum laude
A.A.
Ella Aileen Cotter A.A.S. Applied Business: Computer Applications
Emily Grace Cupps A.A.
Christy E. Davis
Kuskokwim Campus
magna cum laude
A.A.
Chris Demers
cum laude
A.A.S. Applied Business: Entrepreneurship
Aubrey Demming-Marsh
cum laude
A.A.
Cassiah Lynn Depew A.A.S. Culinary Arts
Melisa M. Dick
cum laude
A.A.S. Emergency Services: Municipal Fire Control
Kelly Nicole Skook Dilbeck
Interior-Aleutians Campus
A.A.S. Tribal Management
Constantinos Capun Dovolos A.A.
Sheanette Nicole Dudley A.A.S. Applied Accounting
Mary DuRousseau A.A.S. Applied Business: Human Resources
Helium U. Edwardsen A.A.S. Process Technology
Harold Egli A.A.S. Process Technology
Carrie Carl Enoch
Kuskokwim Campus
A.A.S. Human Service Technology
Laura Renee Ernst A.A.S. Office Management and Technology: Office Technology; Desktop Publishing and Graphics
Megan Everson A.A.S. Dental Assistant
Gretchen Fetzer A.A.
Bjorn Finnoff A.A.S. Process Technology
Martha J. Fox
Bristol Bay Campus
cum laude
A.A.S. Early Childhood Education
R. Mike Frederick A.A.S. Early Childhood Education
Marilyn Kathryn Fye
cum laude
A.A.S. Office Management and Technology: Bookkeeping; Certified Professional
Terri Gaines A.A.S. Human Services: Supervision and Management in Human Services
Joel Winston Gardner
cum laude
A.A.S. Maintenance Technology: Diesel/Heavy Equipment
Adam Charles Goff A.A.
Adam Charles Goff A.A.S. Human Service Technology
Heather Ann Goss
Kuskokwim Campus, Golden Key Honor Society
A.A.S. Human Service Technology
Harold Gray
Interior-Aleutians Campus
A.A.
Brandi L. Grohman A.A.S. Paralegal Studies
Sarah A. Grover A.A.S. Applied Business: Entrepreneurship
Janelle L. Hames
Kuskokwim Campus
A.A.
Lenora Handy A.A.S. Human Service Technology
Lola Hannon
Northwest Campus
A.A.S. Early Childhood Education
Colleen M. Hartman A.A.S. Paralegal Studies
Millie Hawley
Chukchi Campus
A.A.S. Community Health
Nicholas Heide
cum laude
A.A.S. Information Technology Specialist
Molly R. Helferich
cum laude
A.A.S. Process Technology
Willajean Henderson A.A.
Brian Herold
summa cum laude, Golden Key Honor Society, Phi Kappa Phi Honor Society
A.A.
Charles Adler Herron A.A.
Turner A. Hewitt
cum laude
A.A.S. Process Technology
Kristin K. Higa
cum laude
A.A.S. Information Technology Specialist
Karen Sue Rodgers Hill
Interior-Aleutians Campus
magna cum laude
A.A.S. Community Health
Sarah Hiller A.A.
Jennifer Rose Holena A.A.S. Paralegal Studies
Connie Lee Huizenga A.A.S. Process Technology
Jaimie Lee Irons
Interior-Aleutians Campus
A.A.
Shari A. Isaak
cum laude
A.A.S. Culinary Arts
Jobina H. Ivanoff
Northwest Campus
A.A.
Yvonne Ivanoff
Northwest Campus
A.A.
Kenneth Jewitt, Jr. A.A.S. Process Technology
Mary Johnson A.A.S. Human Services: Children's Mental Health - System of Care
Seth Johnson A.A.S. Maintenance Technology: Airframe and Powerplant
Ashley Suzanne Jones A.A.S. Medical Assistant
Michael Oscar Jones A.A.S. Applied Business: Public Management
Mary Kailukiak
cum laude
A.A.S. Early Childhood Education
Jolene M. Katchatag
Northwest Campus
A.A.
George Kellen A.A.S. Process Technology
Ruby Kibbee A.A.S. Applied Business: Finance
Lillian F. Kiunya
Kuskokwim Campus
cum laude
A.A.S. Human Service Technology
Jacqueline Marie Kleewein A.A.S. Human Services: Addictions Counseling
Lauri C. Kobierowski
magna cum laude
A.A.S. Paralegal Studies
Anna Theodora Korczykowski
cum laude
A.A.S. Early Childhood Education
Ray Will Krause A.A.S. Microcomputer Support Specialist
Joseph Victor Krizek A.A.
Anna M. Lamont
Bristol Bay Campus
A.A.S. Community Health
Nicholas Lancione A.A.S. Emergency Services: Municipal Fire Control
Songzhen Lang
cum laude
A.A.S. Applied Accounting
Fannie E. Larson
Kuskokwim Campus
A.A.S. Early Childhood Education
Nicolas M. Lee A.A.S. Maintenance Technology: Aviation Maintenance Technology
Dana Robert Lefrancois A.A.
Dana Robert Lefrancois A.A.S. Information Technology Specialist
Anna S. Lestenkof
Interior-Aleutians Campus
cum laude
A.A.
Natasha Marie Lester A.A.
Nastasia A. Levi
Kuskokwim Campus
cum laude
A.A.S. Human Service Technology
Merilee Lewis A.A.
Meagan E. Lichtenberger A.A.S. Dental Assistant
Andrea Linton A.A.
Melissa Lund A.A.
Denise Adrien Mansfield
cum laude, Golden Key Honor Society
A.A.S. Information Technology Specialist
Amy Mae Martin
cum laude
A.A.S. Allied Health: Interdisciplinary Program
Kathryn Martin
Interior-Aleutians Campus
A.A.S. Tribal Management
Jamie M. Marunde
Interior-Aleutians Campus
A.A.
Cheryl Mayo-Kriska
cum laude
A.A.S. Human Services: Children's Mental Health - System of Care
Heather N. McBroom A.A.S. Paralegal Studies
Sabrina McCann A.A.S. Emergency Services: Municipal Fire Control
Shawn D. McGilvary A.A.S. Emergency Services: Municipal Fire Control
Shawn D. McGilvary A.A.S. Emergency Services: Hazardous Materials Control
Christopher Lee McLain A.A.S. Paralegal Studies
Maria McMillan A.A.
Jesse McMurdie A.A.S. Human Services: Workforce Development
Paula McQuestion A.A.S. Human Services: Children's Mental Health - System of Care
Ryan P. Mead A.A.S. Emergency Services: Municipal Fire Control
Julianne Mestre A.A.
Stephanie Michaud A.A.
Sheila Ann Minock A.A.S. Community Health
Jon L. Misewicz
cum laude
A.A.S. Emergency Services: Municipal Fire Control
Courtney Mitchell A.A.S. Culinary Arts
Jamie Mitchell A.A.S. Medical Assistant
Diana L. Moffett
Kuskokwim Campus
A.A.
Elizabeth Moore A.A.
Joshua Moore A.A.S. Emergency Services: Public Safety
Kimberly Morris
Golden Key Honor Society
A.A.S. Paralegal Studies
Calvin D. Moses A.A.S. Information Technology Specialist
Firmin Shinichi Murakami A.A.S. Maintenance Technology: Diesel/Heavy Equipment
Stephanie M. Murat A.A.
Susan R. Murphy
cum laude
A.A.S. Human Service Technology
Fevronia Neketa
Bristol Bay Campus
A.A.S. Community Health
Carol J. Nicoli
Bristol Bay Campus
A.A.S. Community Health
Mina Marie Nix A.A.
Shayne O'Connor A.A.S. Process Technology
Trudy Lynne O'Kelley A.A.S. Process Technology
Scott Olson
cum laude
A.A.S. Information Technology Specialist
Ian James Dean Pennell-Walklin A.A.S. Emergency Services: Emergency Medical Services
Mona Perdue A.A.S. Human Services: Children's Mental Health - System of Care
Javier Pérez A.A.
Isaiah D. Peter
Kuskokwim Campus
cum laude
A.A.S. Information Technology Specialist
Micah F. Peter
Kuskokwim Campus
cum laude
A.A.S. Information Technology Specialist
Scott H. Porritt A.A.S. Information Technology Specialist
Gavin Priest
magna cum laude
A.A.S. Process Technology
Jaclyn Olga Betty Reamey
Bristol Bay Campus
A.A.
Joshua T. Reynolds A.A.S. Information Technology Specialist
Christine G. Rifredi
Interior-Aleutians Campus
A.A.S. Tribal Management
Ann Ringstad A.A.
Lacey N. Rohl
magna cum laude
A.A.S. Applied Accounting
Lacey N. Rohl
magna cum laude
A.A.S. Applied Business: Computer Applications
Loretta Roll
Interior-Aleutians Campus
A.A.S. Community Health
Douglas A. Rumon
cum laude
A.A.S. Process Technology
Tristan Yabe Saito A.A.S. Process Technology
Laurel Kay Sakkinen A.A.S. Applied Business: Entrepreneurship
Patricia M. Salmon
Interior-Aleutians Campus
A.A.S. Tribal Management
Theresa Clara Sam A.A.S. Office Management and Technology: General Office
Dick Samson
Kuskokwim Campus
A.A.
Carmen L. Sears
cum laude
A.A.S. Applied Business: Entrepreneurship
Ole Seim A.A.S. Information Technology Specialist
Lisa Hilary Sendar A.A.S. Medical Assistant
Stefanie Marie Siderakis A.A.S. Early Childhood Education
Benjamin C. Simonds A.A.S. Emergency Services: Emergency Medical Services
Meghan Marie Spencer Slater
cum laude
A.A.S. Medical Assistant
Maria G. Slats
Kuskokwim Campus
A.A.
June Smith-Logusak
Bristol Bay Campus
A.A.
Katherine Lee Stacy A.A.
Linda Steiger
Northwest Campus
A.A.
Joel Stitt A.A.S. Information Technology Specialist
Scott S. Stowell
cum laude
A.A.S. Paralegal Studies
Julia A. Street
Kuskokwim Campus
A.A.S. Community Health
Karl K. Stuart A.A.S. Emergency Services: Municipal Fire Control
Tiffany Dawn Taylor A.A.S. Dental Assistant
Vera Taylor
Bristol Bay Campus
A.A.S. Human Services: Addictions Counseling
Julie A. Thompson
Interior-Aleutians Campus
magna cum laude
A.A.
Ramona Thompson A.A.S. Emergency Services: Emergency Medical Services
Kimberly J. Thorpe A.A.S. Human Service Technology
Krystine Tinker
Kuskokwim Campus
A.A.
Tadeusz C. Tomasic A.A.
Marie Ethel Tozier
Northwest Campus
A.A.
Bradley J. VanderPlas
cum laude
A.A.
Tabitha Mary Vanderwaal
cum laude
A.A.
Crystal Vargason
cum laude
A.A.S. Applied Business: Entrepreneurship
Karen Rosa Virg-In A.A.
Raymond Leroy Virg-In
Golden Key Honor Society
A.A.
Vanessa N. Vondra A.A.S. Medical Assistant
Jamie Walker A.A.
Susan A. Walker A.A.S. Applied Accounting
James Allen Ward A.A.S. Process Technology
Patricia A. Watts
magna cum laude
A.A.S. Paralegal Studies
Daniel Weatherly A.A.S. Emergency Services: Hazardous Materials Control
Christina Linda Welch
magna cum laude
A.A.
Brittney M. White A.A.S. Dental Assistant
Dale W. Whittingham
cum laude
A.A.S. Process Technology
Melanie Marie Wholecheese A.A.S. Applied Business: Human Resources
Karen Wichert
Matanuska-Susitna Campus
A.A.S. Microcomputer Support Specialist
Alden R. Wilbur A.A.
Brenda Lee Wilson
Interior-Aleutians Campus, Golden Key Honor Society
A.A.S. Human Services: Addictions Counseling
Jonathan Wood
cum laude
A.A.
Christine Woodward
cum laude
A.A.S. Paralegal Studies
Mercedes Margarita Yanez
Bristol Bay Campus
A.A.
Teneeshia S. York A.A.S. Applied Accounting
Laren John Zager
cum laude
A.A.S. Professional Piloting
Kurt Paul Zawadzki A.A.S. Process Technology
Liling Zhu
magna cum laude, Phi Kappa Phi Honor Society
A.A.S. Applied Accounting
Laura Lee Zimin
Bristol Bay Campus
A.A.
[ Certificate | Associate | Baccalaureate | Master's ]

Baccalaureate
William Stewart Aldrich B.A. Rural Development: Land/Renewable Resources
Robert A. Bulger B.A. Rural Development: Small Business Management
Dawson Hoover
Kuskokwim Campus
cum laude
B.A. Rural Development: Land/Renewable Resources
Darlene M. Lord B.A. Rural Development: Small Business Management
Valerie A. Pingayak
Kuskokwim Campus
B.A. Rural Development: Community Research and Cultural Documentation
Michelle Elizabeth Ravenmoon
Bristol Bay Campus
cum laude, Golden Key Honor Society
B.A. Rural Development: Community Research and Cultural Documention
Clarence W. Selig B.A. Rural Development: Small Business Management
Vera M. Weber B.A. Rural Development: Community Research and Cultural Documentation
[ Certificate | Associate | Baccalaureate | Master's ]

Master's
Michelle Anderson
B.A., University of Alaska Anchorage, 1995
M.A. Rural Development
Sharon M. Anderson
B.A., University of Alaska Fairbanks, 1994
M.A. Rural Development
Shauna Z. Hegna
B.A., University of Alaska Anchorage, 2000
M.A. Rural Development
Edith Hildebrand
B.B.A., University of Alaska Anchorage, 1989
M.A. Rural Development
Sarah L. Lukin
B.A., University of Alaska Anchorage, 2000
M.A. Rural Development
Mary Jane Nielsen
B.A., University of Alaska Fairbanks, 1999
M.A. Rural Development
Gail Pass
B.S., Indiana University Northwest, 1995
M.A. Rural Development
Dawn Michelle Salesky
B.A. University of Alaska Fairbanks, 1993
M.A. Rural Development
Alan James Sorum
B.S., Embry-Riddle Aeronautical University (Arizona), 1988
M.P.A., University of Alaska Southeast, 2002
M.A. Rural Development
Esther Stauffer
B.A., University of Alaska Fairbanks, 1995
M.A. Rural Development
[ Certificate | Associate | Baccalaureate | Master's ]


University Relations
For more information about UAF commencement, contact commencement@uaf.edu.
Last modified March 9, 2005 by University Relations Web Developer.