Commencement 2005 - Sunday, May 15

Degree/Emeriti Recipients

Faculty

Graduating Students

General Information

Schedule of Events

Photo Gallery

Commencement Archives

2005 Commencement Home

 Commencement home

 

Search Commencement
Loading

 

 

College of Liberal Arts

Degree Candidates
Phyllis Morrow, Dean

Certificate | Associate | Baccalaureate | Master's | Doctoral


Certificate
 
Esther M. McCarty
Golden Key Honor Society
CERT Native Language Education: Athabascan
Angeline Newlin
Chukchi Campus
CERT Native Language Education: Inupiaq Eskimo
Florence Sheakley CERT Native Language Education
[ Certificate | Associate | Baccalaureate | Master's | Doctoral ]

Associate
Linda Rose Harvey A.A.S. Native Language Education: Athabascan

Baccaulaureate
Clarabelle Abad B.A. Psychology; Sociology
Juliana Amon B.A. Communication; Foreign Language: Language Studies
Alexandra Sellassie Antohin B.A. History
Billi Jean Arnold B.A. Journalism: Photojournalism
Norman Henry Ayagalria B.A. English
Edward Booker Baggett B.T.
Drew Bailey B.A. Justice
Gordon A. Bailey
magna cum laude
B.T. Technology: Microcomputer Support Specialist
Cynthia Ann Baldwin B.A. Art
Steven Andrew Balistreri B.A. English
Sarah D. Banks
Golden Key Honor Society
B.F.A. Art: Sculpture
Germaine F. Bartman B.A. Yup'ik Eskimo
Eric Bauer B.A. English
Hazel M. Beatus B.T.
Jessica Lee Bennett
cum laude, Student Leadership Honors, Student Ambassador
B.A. Foreign Language: Second Language
Rowan Beraza
magna cum laude
B.A. Anthropology; Foreign Language: Second Language
Mallory Paige Bergstrom B.A. Psychology
Keith A. Bluel B.A. English
Melonie Ann Boord B.A. Social Work
Kiana Marie Bormann
magna cum laude, Honors Program
B.A. Psychology
Autumn Botts B.A. Sociology
Brett Kennedy Boyette
cum laude
B.A. English
Lindsey Bray
cum laude
B.A. Social Work
Andrew Breitbeil B.S. Sociology
Antiquea Brinkley B.A. Justice
Robert C. Brookes, III
cum laude
B.A. Theatre: Performance
Anthony Jon Brown B.A. Psychology
Melissa Anne Browning B.A. Art; Journalism: Publishing-Multimedia
Jenna Bruner
cum laude
B.A. Art
Theresa L.Budnik
magna cum laude
B.A. English
James R. Burton
cum laude
B.A. Justice
Richard Busch, III B.S. Psychology
Judy Ann Cabe
cum laude
B.A. Art; Foreign Language: Language Studies
Michael Paul Campbell B.T.
Shiloh B.Carlson B.A. English
Brooke Cates
cum laude, Golden Key Honor Society
B.A. Japanese Studies
Greta Helene Cladouhos B.A. Psychology
Tanya Fawn Clayton
magna cum laude, Golden Key Honor Society
B.F.A. Art: Painting
Yvonne Clerc B.A. Journalism: Broadcast
Valerie Denise Cline
cum laude
B.F.A. Art: Painting
Melissa M. Cogan B.A. Linguistics
Elizabeth P. Cotter B.A. Art
Donald Crocker B.A. English
Amy DeCorso B.A. Psychology
Lindsay DeHaas
Honors Program, Golden Key Honor Society
B.A. Foreign Language: Language Studies; Biological Sciences
Douglas O.Dennie B.A. History
Linda DeRoy
cum laude, Golden Key Honor Society, Phi Kappa Phi Honor Society
B.A. Social Work
Melisa M. Dick
cum laude
B.A. Justice
Thomas W. Dillon B.A. Philosophy
Kelvin Jerome Douglas B.A. Justice
Jonathan Drobnis B.F.A. Art: Computer Art
Sarah Durand B.S. Anthropology
Beverly Faye Edwardsen-Hugo B.A. Inupiaq Eskimo
Jaclyn Sue Elmes B.A. Art
Kate A. Enge B.A. Justice
Kelly J. Fabian
magna cum laude, Golden Key Honor Society
B.A. Psychology
Abrah Fawvor B.A. Theatre: Directing
Beverly J. Fischer
cum laude
B.A. Psychology
Johanna FritscheGolden Key Honor Society B.S. Anthropology
Anya R.Furman
cum laude
B.A. English
Joel Winston Gardner
cum laude
B.T. Technology: Maintenance Technology
Wilma C. Gauthier
cum laude
B.A. Social Work
Thorin Aidan Geist B.A. Justice
Michele Lorraine George B.A. Yup'ik Eskimo
Kelly Gohl B.A. Journalism: Broadcast
Christopher Valladolid Gonzalez B.F.A. Art: Computer Art
Kathleen Patricia Lawlor Goosen
Golden Key Honor Society
B.A. Media and Publication: Interdisciplinary Program
Jason Gootee B.A. English
Christine A. Gray
Golden Key Honor Society
B.A. Social Work
Carol Bonnie Gregory
Kuskokwim Campus
B.A. Social Work
Vanessa Joan Griffin B.A. Psychology
Tiffany Xan Guriel B.A. Political Science
Nicole Gurley
cum laude, Golden Key Honor Society
B.A. English
Anna Marie-Catherine Hailey B.A. Political Science
Eugenia Pauline Hailstone B.A. Social Work
Derek Hall B.A. Psychology
Jill Hamilton B.A. Linguistics
Sara Ruth Harriger
cum laude, Honors Program, Golden Key Honor Society, Phi Kappa Phi Honor Society
B.A. Anthropology; Foreign Language: Language Studies
Cameron Harrison B.A. Theatre: Directing
William J. Haugeberg
cum laude
B.M. Music: Performance
Jarrett Heffner B.A. Sociology
Joseph A. Hein
Golden Key Honor Society
B.A. Justice
William Travis Hibberd B.A. Russian Studies
Cramer Anthony Hickey B.A. History
Rene Hobbs
cum laude
B.A. Art
Jamie Hoffman B.A. Communication
Brandy Hollenbeck B.A. Communication
Duane Shay Hoskins B.A. History
Jennifer D. Hughes B.A. History
Tommie B. Hutto
Golden Key Honor Society
B.A. Philosophy
Stephen James Isham B.A. English
Jacqueline Ellavee Jacobson
cum laude, Golden Key Honor Society
B.A. Psychology
Darre Murray Johnson B.A. Journalism: Broadcast Journalism
Eric Johnson B.A. Japanese Studies
Tammie R. Johnson Kirschner B.A. History
Jennifer D. Jones B.S. Psychology
Ryan G. Jones B.A. Communication
Shawn J. Jordan B.A. Social Work
Emily Ann Kaiser
Golden Key Honor Society
B.S. Sociology
Timothy N. T. Kelly-Stahlnecker B.A. Communication
Kolin Ray Kepler B.A. Journalism: News-Editorial
Melissa King
cum laude
B.A. Psychology
Jacqueline Marie Kleewein B.A. Justice
Wade D. C. Klippenstein B.A. Justice
Colleen Knix
Golden Key Honor Society
B.A. Foreign Language: Second Language; History
Travis T. Knutson B.A. History
Roma Jean Kottke B.A. Social Work
Andrew Koval
Chukchi Campus, cum laude
B.A. Social Work
Anna C. Krause B.A. Communication
Erica Jane Kulwicki B.A. History
Shoshana Raquel Kun B.A. Sociology
Morgan Claire Landerman B.A. English
Murray Langdoc B.A. Psychology

Tiffany M. Larson
Student Leadership Honors, Student Ambassador

B.A. Foreign Language: Language Studies
Nicole Layral B.A. Journalism: Publishing-Multimedia
Erin N. LeBon B.A. Japanese Studies
Matthew Felix Leonawicz
cum laude
B.S. Sociology
Sarah Lewis
cum laude
B.A. English; Sociology
Oliver J. Loftus B.A. Philosophy
Micheal H. Lovecraft B.A. Journalism: Broadcast
Brittany Allison Luddington B.A. Journalism: Publishing-Multimedia
Alyssa Luna B.A. Art
Matthew Robert Godfrey Luthy B.A. Psychology
Katy Lynch B.A. Journalism: Photojournalism
Brandon Maitlen
Student Leadership Honors
B.A. Communication
Taige F. Malone B.A. Psychology
Mary Letitia Martin B.A. Social Work
Rene Lyn Martin B.A. English
Yvette Ann Martin B.A. Communication
Bree Erin Martinak B.A. Sociology
Aldrich O. Mazonna
Northwest Campus
B.A. Social Work
Suzanne McBride
cum laude, Phi Kappa Phi Honor Society
B.M. Music: Performance
Sabrina McCann B.T. Technology: Emergency Services
Valerie Jo McFarland
cum laude
B.A. Psychology
Brenda McFarlane
magna cum laude, Golden Key Honor Society
B.A. English
Shawn D. McGilvary B.T. Technology: Emergency Services
Erin G. McGrath B.A. Psychology
Christopher Lee McLain B.A. Justice
Paul William Meritt B.A. English
Robert J. Michaud B.A. English
Vivian W. Miller B.A. History
Robert Moffett
Golden Key Honor Society
B.A. Sociology
Lee Data Monzon
Student Leadership Honors
B.A. Justice
Joshua Moore B.A. Justice
Marlo Moore-Smith B.A. Social Work
Pamela L. Morris B.A. Social Work
Alexis Murphy B.S. Psychology
Tammy Jean Murphy-Decker
cum laude
B.A. Social Work
Emilie Ann Nelson B.A. English
Annette Niebelski B.A. Philosophy
Melissa Oliveira
Golden Key Honor Society
B.A. Psychology
Mark Oppe
magna cum laude, Phi Kappa Phi Honor Society
B.A. History
Christine Rebecca Osciak B.A. Justice
Kristin Nicole Ottesen B.A. Art
Katherine C. Pacetti
cum laude
B.A. Sociology
Michael Palembas B.A. Social Work
Michael Palembas B.A. Psychology
Jack Lafayette Parker, Jr.
Golden Key Honor Society
B.A. History
Sarah Beth Parkerson
cum laude
B.A. English
Richard Petticrew B.A. Justice
Charles Pierce B.A. Theatre: Performance
John James Pinion, Jr.
magna cum laude
B.A. History
Zeb Pischnotte
summa cum laude Phi Kappa Phi Honor Society
B.A. Linguistics
John Marnin Plucker
magna cum laude
B.M. Music: Performance
Spring Pungowiyi B.A. Art
Raquel Ream B.A. Foreign Language: Language Studies
Grace E. Reed B.A. Drama Therapy: Interdisciplinary Program
Eugenia Reuter
Golden Key Honor Society
B.S. Psychology
Amanda Faith Reynoldson
magna cum laude, Honors Program, Golden Key Honor Society
B.A. Psychology
Ana M. Richards B.A. Foreign Language: Language Studies
Patrick F. Roach B.A. English
Heidi Robichaud
cum laude
B.A. Social Work
Jonathan Lee Rosario-Ortiz B.A. Psychology
Matthew Rossland B.A. History
Janine Saito B.A. Communication
Phoebe Schaab
cum laude, Golden Key Honor Society
B.A. English
Jamie Schanback B.A. Foreign Language: Language Studies
Iluhi Schimetka-Tesch B.A. Foreign Language: Second Language
Joseph Schlosbon II B.A. Psychology
Christopher Corbin Schmidt B.A. Psychology
Nathan Robert Schneider
magna cum laude, Golden Key Honor Society, Phi Kappa Phi Honor Society
B.M. Music: Performance
Willow Alana Seay B.A. Justice
Laura Ellen Seeger
cum laude
B.A. Sociology
Curtis Donald Seelen
cum laude
B.A. History
Carey-Taylor Seward B.A. Theatre: Performance
Kathleen Shannon B.A. Art
Kelsa Shilanski B.A. Journalism: Broadcast
Shannon Lee Simpler
cum laude
B.A. Art; Theatre: Design/Technical Theatre
Ryan A. Skaw B.A. Communication
Candice Rose Smith
cum laude, Golden Key Honor Society
B.A. Arts and Society: Interdisciplinary Program
Michael Cruz Smith B.A. Psychology
Kristy Snider B.A. Art
Charlie Sokaitis B.A. History
Anna Solomon B.A. Linguistics
Larissa Lynn Sommer B.A. Communication
Sara Kathryn Speziale B.A. Political Science
Abigail Stillie
Honors Program
B.A. Journalism: News-Editorial
Breann Stoutenberg B.A. English
Angela TaylorChukchi Campus B.A. Social Work
Kimberly Nicole Taylor B.A. Sociology
Stephanie Lynn Taylor
cum laude
B.A. Journalism: Photojournalism
Leslie R. Tester
summa cum laude
B.A. Social Work
Laron Thomas
magna cum laude
B.A. Linguistics; Yup'ik Eskimo
Donald R. Torres B.A. History
Tina Elizabeth Troup B.S. Anthropology
Rachael Trujillo B.A. English
Virginia Rose Tschanz
cum laude, Golden Key Honor Society
B.A. Journalism: Photojournalism
Jennifer Yvonne Twogood
magna cum laude, Golden Key Honor Society, Phi Kappa Phi Honor Society
B.A. Communication
Robin Ural
Phi Kappa Phi Honor Society
B.A. Political Science
Daniel Urquhart B.A. Journalism: Broadcast Journalism
Jordan Van Duine B.F.A. Art: Ceramics
Christen Colette van Haastert B.A. Communication
Steve Vick B.A. Multimedia Production and Design: Interdisciplinary Program
Alisa Nichole Walker B.A. History
Mary Ann Ward
magna cum laude, Golden Key Honor Society
B.A. Journalism: Publishing-Multimedia
Lauren K. Weiss
cum laude, Golden Key Honor Society
B.A. Journalism: Photojournalism
Rhonda D. Welborn B.A. Communication
Adam Robert Wood
magna cum laude
B.A. Anthropology
Brighton Wood
magna cum laude, Honors Program, Golden Key Honor Society
B.A. Psychology
Kevin Wright B.A. Journalism: Photography
Crystal L. Yauch B.A. Psychology
Veronica Young B.A. History
James Zarones B.A. Justice
Peter Zimmermann
magna cum laude
B.S. Psychology
[ Certificate | Associate | Baccalaureate | Master's | Doctoral ]

Master's
Iver Arnegard
B.A., University of Montana, 1999
M.F.A. Creative Writing
Nathan Don Bennett
B.A., West Virginia University, 2000
B.A., West Virginia University, 2000
M.F.A. Creative Writing
Nicole M. Braem
B.A., Unversity of Detroit (Michigan), 1992
M.A. Northern Studies: Alaskan Ethnohistory
Ross A. Coen
B.A., University of Alaska Fairbanks, 1999
M.A. Northern Studies: History
Daniel B. Curns
B.A., State University of New York, 1997
M.A. Community Psychology
John William Erickson, Jr.
Phi Kappa Phi Honor Society
B.A., University of Alaska Fairbanks, 1992
B.A., University of Alaska Fairbanks, 1993
J.D., Brigham Young University (Utah), 1999
M.A. Administration of Justice
Walter E. Evans
B.A., University of Alaska Fairbanks, 1998
M.A. Administration of Justice
Charles B. Fedullo
B.A., Temple University (Pennsylvania), 1990
M.A. Northern Studies: Public Policy and Media
Ruben A. Foster
B.A., University of Alaska Fairbanks, 1999
M.A. Administration of Justice
Eric D. Frederic
B.A., Brigham Young University (Utah), 1995
M.A. Administration of Justice
Justin Garoupa
B.A., University of California, 2001
M.F.A. Creative Writing
Jefferson Arthur Gaskin
B.A., Rice University (Texas), 1995
M.F.A. Creative Writing
Trudell B. Harris
B.M., Western Washington University, 1981
M.A. Music: Performance
Andrew J. Hope III
B.ED., University of Alaska Fairbanks, 1978
M.A. Cross-Cultural Studies
Cheryl L. Jerabek
B.S., University of Wisconsin, 1974
M.A. Cross-Cultural Studies
Andrew McCauley Keller
B.S., Evergreen State College (Washington), 1981
M.A. Northern Studies: Natural Resources Management
Melissa J. Lee
B.A., University of Alaska Fairbanks, 2001
M.A. Administration of Justice
Sherry Lohmeyer
B.A., Davidson College (North Carolina), 2002
M.A. English
Pamela Kathaleen MacDonald
B.A., University of Alaska Fairbanks, 1989
M.A. Northern Studies: Visual Representations of the Canadian North
R. Mata
B.A., University of Texas, 2001
M.F.A. Creative Writing

Rosemary Desideria McGuire
B.A., Shimer College (Illinois), 1999

M.F.A. Creative Writing
Nathaniel Miller
B.A., Brevard College (North Carolina), 2003
M.A. Music: Performance
Katherine J. Mulcrone
B.A., Albion College (Michigan), 2000
M.F.A. Creative Writing
Britton Ann Niles
B.A., University of Alaska Fairbanks, 2003
M.A. Community Psychology
Carla Pope
B.A., University of Alaska Fairbanks, 2003
M.A. Professional Communication
Kathleen Allison Quick
B.A., Creighton University (Nebraska), 2001
M.F.A. Creative Writing
Anna Ramsburgh
B.A., University of Michigan, 1999
M.F.A. Art: Ceramics
Ann K. Rausch
B.A., University of Washington, 1988
M.A. Community Psychology
Jason Lloyd Roe
B.A., Western Michigan University, 2001
M.A. Administration of Justice
Stephanie Rohrbaugh
B.A., Ohio University, 1999
M.F.A. Creative Writing
Michelle Scaman
B.A., Seattle University (Washington), 2002
M.A. Professional Communication
David Allen Sexton
B.A., Evergreen State College (Washington), 1984
M.A. Administration of Justice
Nancy E. Slagle
B.A., Creighton University (Nebraska), 2003
M.A. English

Olesya Sergeyevna Slobodyan
Phi Kappa Phi Honor Society
Diploma, Vladivostok Musical School, 1996
Diploma, Far Eastern Academy of Arts (Russia), 2001

M.A. Music: Performance
Natascha Sontag
B.A., University of Alaska Fairbanks, 1999
M.A. Northern Studies: Socio-Linguistics
Pik Ha Doobie Soo
B.A., Hong Kong Polytechnic University (China), 1998
M.A. Professional Communication
A. Digger Stolz
B.S., University of Connecticut, 1994
M.F.A. Creative Writing
Michael Eugene Stubbs
B.A., Brigham Young University (Utah), 2002
M.A. English
Eun Sook Sul
B.A., Ewha Womans University (South Korea), 1984
M.A. Professional Communication
Richard L. Thoman, Jr.
B.S., Pennsylvania State University, 1983
M.A. Linguistics and Alaska Native Languages: Interdisciplinary Program
Terry Edward Vrabec
B.A., University of Alaska Fairbanks, 1985
M.A. Administration of Justice
Amanda Ilene Wall
B.A., University of Alaska Fairbanks, 2001
M.A. Professional Communication
[ Certificate | Associate | Baccalaureate | Master's | Doctoral ]

Doctoral
Roger William Kaye
Ph.D. Wilderness Studies: Interdisciplinary Program

B.A., University of Minnesota, 1974

Thesis: The Campaign to Establish a Last Great Wilderness: The Arctic National Wildlife Range
This dissertation explores the historic, cultural, philosophical, and scientific underpinnings of the campaign to establish the Arctic National Wildlife Refuge. It focuses upon the beliefs and values, the ideas and idealism that inspired leaders of the effort, captured the public imagination, and galvanized the political support necessary to overcome powerful opposition.


Major Professor: Dr. James N. Gladden

Ben A. Potter
Ph.D. Anthropology

B.A., University of Central Florida, 1995
M.A., University of Alaska Fairbanks, 1997

Thesis: Site Structure and Organization in Central Alaska: Archaeological Investigations at Gerstle River
This dissertation presents a multi-dimensional analysis of site structure and organization at Gerstle River, a multi-component stratified site in the Tanana Basin, central Alaska. The primary objective is to investigate patterning among the lithics, fauna, features and stratigraphy. The data are explored in terms of technological and spatial organization.

Major Professor: Dr. Craig Gerlach

Steven Eric Ronald Smyth
Ph.D. Northern Studies: Interdisciplinary Program

B.A., Notre Dame University of Nelson (Canada), 1977
M.A., Carleton University (Canada), 1978

Thesis: Constitutional Change in the Circumpolar Periphery: A Comparative Case Study
This dissertation probes the origins of intercultural conflict and regional disparity in the circumpolar North. The dissertation examines the policies of internal colonialism of the governments of Denmark, the United States and Canada towards Alaska, Greenland and the Yukon, and discusses how those policies have shaped inter-cultural relations and contributed to regional disparities.

Major Professor: Dr. Gerald A. McBeath

[ Certificate | Associate | Baccalaureate | Master's | Doctoral


University Relations
For more information about UAF commencement, contact commencement@uaf.edu.
Last modified March 9, 2005 by University Relations Web Developer.