Commencement 2004 - Sunday, May 9

General Information
Events Schedule
Directions and Visitor Information
Disability Information
Photography Information
Academic Traditions

Student Information

Faculty Information

Degree/Emeriti Recipients

Photo Gallery

Archives

2004 Commencement home

Commencement home

Search Commencement

College of Science, Engineering and Mathematics

Degree Candidates

Joan Braddock, Interim Dean

Bachelor's | Master's | Doctoral


Baccalaureate Degrees
Casey Lee Adamson B.S. Geology
Eric Thomas Adamson B.S. Physics
Clifford William Alton B.S. General Science
Heidi Ann Arts B.S. Biological Sciences
Rebecca Baird B.S. Biological Sciences
Brian Darren Harlen Baker B.S. Electrical Engineering: Computer Engineering
Robert Alexander Baxter B.S. Computer Science
Michael Jon Berggren B.S. Civil Engineering
George Joseph Bernt B.S. Chemistry: Biochemistry/Molecular Biology
Ian Billington
cum laude, Golden Key Honor Society
, Honors Program
B.S. Computer Science
Hays Horton Boughan B.A. Earth Science

Christopher J. Brockman
cum laude, Golden Key Honor Society

B.S. Biological Sciences; Wildlife Biology

Shane Brodie
magna cum laude

B.S. Geology
Melanie Emma Brown B.A. Biological Sciences
Nathan Edward Brown B.S. Electrical Engineering: Communications
Peter Craig Brown
magna cum laude
B.S. Civil Engineering
Steven Budd B.S. Biological Sciences
Saul Christopher Burger B.S. Mechanical Engineering
Bryce C. Burns B.S. Wildlife Biology
Helena R. Byard      B.S. Civil Engineering
Beth Elaine Caissie
magna cum laude
B.S. Geology
Kelley Ellen Calhoun
cum laude
B.S. Biological Sciences
Lou Cardona
cum laude
, Phi Kappa Phi Honor Society
B.S. Electrical Engineering: Power and Control
Donald John Carlson III B.S. Biological Sciences
Justin N. Carstens
magna cum laude
B.S. Mathematics; Physics
Theresa C. Chihuly B.S. Biological Sciences
Edward W. Clark      B.S. Geology
Steven Michael Coulter B.S. Geology
Joshua Adam Craft B.S. Mechanical Engineering: Aerospace
Elisabeth Kestral Creelman B.S. Biological Sciences
Richard Logan Creelman B.S. Mechanical Engineering
Ryan Steven Cross
cum laude
B.S. Geology
Gregory Cushing B.S. Chemistry: Bochemistry/Molecular Biology
Deborah J. Cynar B.A. Biological Sciences
William Louis Czyzewski B.S. Biological Sciences
Kristin Dean B.S. Geology
Lee R. DeWilde
Golden Key Honor Society
B.S. Mechanical Engineering
Benjamin Sox Dobrovolny
cum laude
B.S. Civil Engineering
Gary Leonard Donofrio B.S. Electrical Engineering: Power and Control
Edward Matthew Eckles B.S. Mathematics
Joel D. Eichler
Golden Key Honor Society
B.S. Mathematics
Heather L. Eide B.S. Civil Engineering
Andrew K. Eklund B.S. Civil Engineering
Scott Elmore B.S. Biological Sciences
Heather A. Erickson B.S. Geology
Jennifer Emma Erland B.S. Mathematics
Joshua D. Ernst
cum laude
, Golden Key Honor Society, Honors Program
B.S. Wildlife Biology

Vaughn Thomas Ewig
magna cum laude

B.S. Mathematics
Raymundo  Felix      B.S. Computer Science
Eric Allen Flora B.S. Computer Science
Andrew L. Frick B.S. General Science
Joan Friderici
magna cum laude
B.A. Biological Sciences
Larissa Gall B.S. Biological Sciences
Lawrence F. Garcia
Golden Key Honor Society
B.A. Biological Sciences
Matthew D. Garee
cum laude
, Golden Key Honor Society
B.S. Electrical Engineering: Communications
Karen Gerde B.S. Biological Sciences
Loda Antigo Griffeth
cum laude
, Golden Key Honor Society
B.S. Chemistry: Environmental Chemistry
Stacie G. Hall B.S. Biological Sciences
Elizabeth Ellen Hankinson B.S. Chemistry: Biochemistry/Molecular Biology
Paloma Harbour B.A. Mathematics
Gaelen C. Hatfield B.S. Electrical Engineering: Computer Engineering
Aaron W. Helmericks
cum laude
, Golden Key Honor Society
B.S. Computer Science
Daniel Thomas Hepler B.S. Biological Sciences
Shelley A. Hicks B.S. Geology
Lesa Dawn Hollen B.S. Biological Sciences
Letty J. Hughes B.S. Wildlife Biology
Kurt Hunter
Golden Key Honor Society
B.S. Computer Science
Kaaiohelo Jensen B.S. Geology
Aim˙e Ninette Demers Johnson cum laude B.A. Biological Sciences
Melanie Noelle Pearl Johnson
magna cum laude
B.S. Biological Sciences
Andrew Scott Johnston
cum laude
B.S. Computer Science
Andrew Scott Johnston
cum laude
B.S. Mathematics
Jeremy D. Jones B.S. Mechanical Engineering
Patrick Wesley Jones B.S. Wildlife Biology
Jed Kallen-Brown
magna cum laude
B.S. Physics
Jed Kallen-Brown
magna cum laude
B.S. Mathematics
Rachel E. C. Keirn B.S. Mechanical Engineering
Imran Ali Khan B.S. Electrical Engineering: Power and Control
Jeff Kilgore
cum laude
, Golden Key Honor Society
B.S. Biological Sciences
Daniel L. Kirschner
cum laude
, Golden Key Honor Society
B.S. Chemistry
Douglas C. Knight B.S. Computer Science
Jeremey L. Knowlton B.A. Biological Sciences
Sumire Kobayashi cum laude, Golden Key Honor Society B.S. Physics
Robert Stone Kocsis B.S. Biological Sciences
Nora Irene Kohlenberg B.S. Wildlife Biology
Joseph Victor Krizek B.S. Mechanical Engineering
Mark Toni Lawson B.S. Computer Science
Wayne A. Lekanof-Horine B.S. Electrical Engineering: Computer Engineering

Edward Ryan L°Herault
cum laude

B.S. Biological Sciences
Lorinda R. Lhotka B.A. Biological Sciences
Aaron E. Lindberg
magna cum laude
B.S. Mechanical Engineering
Ryan Andrew Long
magna cum laude
, Honors Program
B.S. Wildlife Biology
Michael Chauncey Lund
Student Leadership Honors
B.S. Civil Engineering
Clifford P. Manning B.S. Computer Science
Rachel Elisabeth Marvin B.S. Mechanical Engineering
Alicia S. Mayo B.S. Mechanical Engineering
Jessica A. Mensik B.S. Biological Sciences
Ryan Leib Migdal B.S. Computer Science
Heather Helene Moncrief B.S. Biological Sciences
Edwin Nelson Monin, Jr.
Golden Key Honor Society
B.S. Geology
Jessica Moore B.S. Biological Sciences
Matthew S. Moore B.S. Mathematics
Kenneth R. Mueller B.S. Biological Sciences
Wilhelm Muench
cum laude
B.S. Civil Engineering
Alastair N.J. Newton B.S. Biological Sciences
Jesse Robert Niles B.S. Computer Science
Avni Nimani B.S. Chemistry: Biochemistry/Molecular Biology
Dayna Lani Norris B.S. Biological Sciences
Yvette O°Connor
Golden Key Honor Society
B.A. Earth Science
John Olguin B.S. Computer Science
Eric J. Olson B.S. Physics
Alex Venton Ostrom B.S. Geology
Roy N. Pace B.S. Electrical Engineering Communications
Rahnia Jean Parker B.S. Biological Sciences
Mitch James Parkinen B.S. Civil Engineering
Kevin Passa B.S. Biological Sciences
Tony Perkins
cum laude
B.S. Computer Science
Tony Perkins
cum laude
B.S. Mathematics
Christopher James Pollack B.S. Biological Sciences
William Michael Robb B.S. Mathematics
William Michael Robb B.A. Physics
Amy Ann Rodman B.S. Geology
Corey L. Rogers B.S. Electrical Engineering Communications; Mathematics
Sarah Ann Runck B.A. Biological Sciences
Louise Mae Russell B.S. Biological Sciences
Brandon Tsuzuki Saito B.A. Biological Sciences
Tara L. Sarvela
cum laude
B.S. Chemistry: Juristic Chemistry
Jennifer Gwen Schurmeier B.S. Biological Sciences
Anthony  Shaw      B.S. General Science
Jason Skaggs B.S. Mechanical Engineering
Robin Lynn Smith
Golden Key Honor Society
B.S. Geology
Trooper R. A. Snow B.S. Biological Sciences
Timothy A. Sovde B.S. Chemistry
Rachel LeeAnn Springer Student Ambassador B.S. Biological Sciences
Nathan Jefferson Stephan B.S. Civil Engineering
Agnes A. Stowe B.S. Civil Engineering
Erin Templeton Strang B.S. Geology
Theresa Lynn Tanner B.S. Wildlife Biology
Jakob M. Theurich
cum laude
, Golden Key Honor Society
B.S. Civil Engineering
Frank Joseph Toth B.S. Mechanical Engineering
Everett Charles Travis
cum laude
B.S. Physics
Kelly Crete Vaughan
magna cum laude
, Golden Key Honor Society
B.S. Chemistry: Biochemistry/Molecular Biology
Sara Margaret Vernia
Golden Key Honor Society
B.S. Civil Engineering
Chrystal  Vickers      B.S. Electrical Engineering Communications
Melanie Ruth Wagoner B.S. Mathematics
Laura Marie Walters
summa cum laude
, Golden Key Honor Society, Honors Program, Phi Kappa Phi Honor Society, Student Leadership Honors
B.S. Biological Sciences

Heather Lynn Wells
cum laude

B.S. Biological Sciences
Aaron E. White
cum laude
B.S. Mechanical Engineering
Michael Lawrence Wilson B.S. Mechanical Engineering
Ryan Radford Wilson
cum laude
, Golden Key Honor Society
B.S. Statistics
Ryan Radford Wilson cum laude, Golden Key Honor Society B.S. Wildlife Biology
Adam T. Yeager magna cum laude, Golden Key Honor Society B.S. Biological Sciences
Return to top

Master°s Degrees
Ashish Agrawal M.S. Electrical Engineering
B.S., University of Pune (India), 1999
Leslie Deanne Almberg M.S. Geology
B.S., University of Washington, 2001
Mark Ernest Angerhofer M.S. Environmental Chemistry
B.S., University of Montana, 2000
Danielle L. Arnold
Golden Key Honor Society
M.A. Chemistry
B.S., University of Alaska, 2002
Kevin Budsberg M.S. Biology
B.S., University of Wisconsin, 1999
Lemuel  Butler      M.S. Wildlife Biology
B.S., University of Alaska, 1994
Michael C. Dean M.S. Engineering Management
B.S., Oregon State University, 1969
La-ona DeWilde M.S. Biology
B.S., University of Alaska, 2000
Sherri Christine Dressel M.S. Statistics
B.S., Valparaiso University (Indiana), 1993
Kriya L. Dunlap      M.S. Biochemistry and Molecular Biology
B.S., Cornell University (New York), 1998
Xiang Fang M.S. Statistics
B.E., Beijing Forestry University (China), 1997
Matthew R. Fraver M.S. Civil Engineering
B.S., Montana Tech of the University of Montana, 2000
Delenora May Grey M.S. Geology
B.A., University of Minnesota, 1993
Erik Briggs Harrington
Golden Key Honor Society
M.S. Biochemistry and Molecular Biology
B.S., University of Alaska, 1999
Corianne Irene Hart M.S. Environmental Quality Science
B.S., Southern Oregon University, 2002
Graham James Hill M.S. Geology
B.S., University of British Columbia (Canada), 2000
B.S., Simon Fraser University (Canada), 2001
Beiqing Huang M.S. Computer Science

B.S., University of Electronic Science and Technology of China, 1990
M.S., University of Alaska Fairbanks, 2001

Catherine Martin Humphries
Golden Key Honor Society
M.S. Biochemistry and Molecular Biology
B.S., University of Alaska, 2001
Margarete Ann Jadamec M.S. Geology
B.S., University of Connecticut, 1999
Bruce A. Johnson M.S. Electrical Engineering
B.E., University of Wisconsin, 1978
Aditi Kolatkar M.S. Electrical Engineering
B.E., Pune University (India), 2000
Devdatta Prakash Kulkarni M.S. Mechanical Engineering
B.E., University of Pune (India), 2000
Julie Ann La Rocca-Brigham M.S. Biochemistry and Molecular Biology
B.S., University of Alaska, 1998
Joseph B. Liddle M.S. Statistics
B.S., Northern Michigan University, 1986
M.S., Western Washington University, 1991
Haitao Ma M.S. Mechanical Engineering
B.E., University of Science & Technology of China, 2000
Ekaterina Alexandrovna Matveeva M.S. Environmental Quality Science
B.S., Tyumen State Oil and Gas University (Russia), 2001
Nanci L. Morrison M.S.E. Software Engineering
B.S., Campbell University (North Carolina), 2001
Robert Stokes Nicholson M.S. Geology
B.S., Tufts University (Massachusetts), 1998
Christopher A. Nicolai M.S. Wildlife Biology
B.S., Bemidji State University (Minnesota), 1996
Dmitry J. Nicolsky M.S. Mathematics
B.S., St. Petersburg State University (Russia), 2000
Thomas Niemeyer M.S. Environmental Quality Science
B.S., Carolo-Wilhelmina Technical University in Braunschweig (Germany), 1990
Mark A. Olson M.S. Statistics
B.S., Montana State University, 1993
Richard Parris M.S. Electrical Engineering
B.S., University of Dayton (Ohio), 2000
Manasi Peshave M.S. Electrical Engineering
B.E., University of Pune (India), 2000
Sergei I. Pokrovsky M.S. Geophysics
B.S., Moscow State University (Russia), 2000
Yongmei Qin M.S. Statistics
B.S., Qingdao Medical College (China), 1991
Srinivas Rao Raghupatruni M.S. Environmental Engineering
B.E., Vasani College of Engineering (India), 2001
Srivathsan Ragunathan M.S. Mechanical Engineering
B.E., Bharathidasan University (India), 2000
Durga Prasanna Kumar Saitana M.S. Mechanical Engineering
B.T., Jawaharlal Nehru Technological University (India), 2001
Joshua H. Schmidt M.S. Wildlife Biology
B.S., Michigan State University, 1998
Indranil Seth M.S. Environmental Engineering
B.T., Indian School of Mines (India), 1999
M.S., University of Alaska, 2002
Phillip D. Severs M.S. Mechanical Engineering
B.S., University of Wyoming, 1988
Nicole South M.A. Chemistry
B.S., University of Alaska, 1996
Kristine M. Sowl M.S. Wildlife Biology
B.S., University of Alaska, 1958
John Michael Styers M.S. Computational Physics

B.S., Rochester Institute of Technology (New York), 1992
M.S., State University of New York, 1995

Arun Venkatasubramanian M.S. Electrical Engineering
B.E., Hindustan College of Engineering (India), 2001
Johann Walker M.S. Wildlife Biology
B.S., University of Montana, 2001
Weiyuan Wang M.S. Electrical Engineering
B.E., Northwest Polytechnical University (China), 1998
Yichen Wang M.S. Computer Science

B.S., China University of Geosciences, 1984
M.S., Luoyang Institute of Technology (China), 1995

Yiming Wang M.S. Geology
B.S., Beijing University (China), 1999
Trevor C. White      M.S. Environmental Engineering
B.S., University of Alaska, 2001
Anne  Whitehead      M.A. Chemistry
B.A., Colorado College, 1999
Galina E. Yershova M.S. Geophysics
B.S., Moscow State University (Russia), 2000
Zhongping Zhang M.S. Electrical Engineering
B.E., Huaibei Normal Institute (China), 1995
Return to top

Doctor of Philosophy Degrees
Mark Christopher Charlton Ph.D. Aerospace/Electrical Engineering: Interdisciplinary Program
B.S., U.S. Air Force Academy (Colorado), 1988
M.S., Air Force Institute of Technology (Ohio), 1992
Thesis: A Sounding Rocket Attitude Determination Algorithm Suitable for Implementation Using Low Cost Sensors

First-ever application of the recently developed unscented Kalman filter to the attitude determination of sounding rockets. In conjunction with Gauss-Newton error minimization, this algorithm filters measurements from simulated low-cost sensors and significantly outperforms a traditional extended Kalman filter implementation, providing a viable alternative to more expensive approaches.

Major Professor: Dr. Joseph G. Hawkins

Jill Johnstone Ph.D. Biological Sciences: Biology
B.A., Middlebury College (Vermont), 1992
M.S., University of British Columbia, 1995
Thesis: Fire and Successional Trajectories in Boreal Forest: Implications for Response to a Changing Climate

This research examined relationships between forest fire characteristics and the composition of regenerating forest communities. Several studies demonstrated a strong influence of early post-fire conditions on vegetation regeneration. The research has applications to predicting the responses of forest communities to future changes in fire regime caused by humans or climate change.

Major Professor: Dr. Stuart F. Chapin

George Minassian Ph.D. Engineering: Civil
B.S., American University of Beirut (Lebanon), 1989
M.S., University of Alaska Fairbanks, 1993
Thesis: Behavior of Granular Materials Under Cyclic and Repeated Loading

Granular layers are essential contributors to the structural integrity of the pavement structure under repeated traffic loads. Triaxial tests were conducted on typical Alaska base course material using both repeated as well as cyclic loading (with shear stress reversal) to better simulate wheel load effects. The data were used to develop mechanistic models for the granular layer that account for strain hardening due to densification, and potential dilation and loss of stability.

Major Professor: Dr. Lutfi Raad

Walter C. Munly Ph.D. Geology
B.S., University of Oregon, 1972
B.S., Portland State University (Oregon), 1980
M.S., Pennsylvania State University, 1984
Thesis: An Investigation into 40Ar/39Ar Radiogenic Dating and X-ray Analysis of Shales and Clays from Northern Alaska

New approaches in 40Ar/39Ar radiogenic geochronology and X-ray diffraction were applied to the analysis of shales and clays from northern Alaska. These investigations provide insights into understanding the Mesozoic evolution of the Brooks Range (burial and uplift) and can be used to differentiate between detrital and diagenetic clays in the Colville Basin.

Major Professor: Dr. Paul W. Layer

Karen Remick Ph.D. Space Physics
B.S., University of Wisconsin-Milwaukee, 1989
M.S., University of Alaska Fairbanks, 1998
Thesis: A Statistical Characterization of the High Latitude Ionosphere with a Focus on Possible Source Mechanisms for Ion Upwelling

Ion mass defines plasma characteristics. Heavy ionospheric ions (O+) entering the magnetosphere dramatically affect its dynamics. Transport of ions from the ionosphere to the magnetosphere is a two-step process. Incoherent scatter radar data were analyzed to determine the mechanisms responsible for the transportation of O+ in the first low-altitude step.

Major Professor: Dr. Roger W. Smith

Kelley Merlet Stewart Ph.D. Biological Sciences: Wildlife Biology

B.S., University of California, 1993
M.S., Texas A & M University, 1997

Thesis: Life History Patterns of North American Elk: Effects of Population Density on Resource Partitioning, Reproduction and Plant Productivity

Density dependence in elk (Cervus elaphus) on reproduction, ecosystem processes and resource partitioning with mule deer (Odocoileus hemionus) and cattle was examined. Changes in habitat use by elk and deer in response to cattle indicated competitive displacement. Elk had lower reproduction in the high-density than the low-density population. Density dependence in large herbivores regulates population dynamics and has substantial effects on ecosystem functioning.

Major Professor: Dr. R. Terry Bowyer

Return to top

For more information about UAF commencement, contact commencement@uaf.edu.


University Relations

Last modified January 27, 2010 by University Relations Web Developer.