Commencement 2002

 

Events Schedule

Directions & Visitor Information

Parking & Shuttle Information

Commencement Speaker

Honorary Degree Recipients

Disability Information

Class of 2002

2002 Emeriti

2002 Commencement Home

Commencement Home

 

College Of Liberal Arts

Degree Candidates

John A. Leipzig, Dean

Associate | Bachelor's | Master's


Associate Degree:      
Paul S. Williams, Jr.  
A.A.S.
Native Language Education
Bachelor's Degrees:      
Tricia E. Achenbach  
B.A.
Art
Roberta Marie Adams  
B.A.
Psychology
Lena S. Amason  
B.F.A.
Art - Painting
Bobby-Lee David Andrews cum laude  
B.A.
Political Science
Jennifer Lynn Angerman-Tesch  
B.A.
Art
Charles Armstrong magna cum laude,
Honors Program
 
B.A.
English
Heidi Kathryn Atkinson magna cum laude  
B.F.A.
Art - Printmaking
Zelma Joseph Axford  
B.A.
Alaska Native Studies
Lance P. Barela  
B.A.
Japanese Studies
Emily Bates cum laude  
B.A.
English
Anyelo Batres  
B.A.
Foreign Language - Language Studies
Jamie L. Batten  
B.A.
Social Work
Luke Joseph Beckel  
B.A.
English
John F. Bierce  
B.A.
Justice
Katherine R. Billington  
B.A.
Music
Jessica C. Black Golden Key Honor Society  
B.A.
Social Work
Melissa June Blue  
B.S.
Anthropology
Richard M. Borland  
B.A.
Justice
Coretta A. Bradley  
B.A.
Social Work
Gerald Mark Breen .  
B.A
Psychology
Julie Mae Brown  
B.A.
Sociology
Rebecca D. Brownlee  
B.A.
Journalism - Photojournalism
Robert H. Callahan IV  
B.A.
Web Project Logistics and Organization: Interdisciplinary Program
Tracy Lynn Campbell  
B.A.
Theatre - Directing
Bjorn Carlson  
B.A.
History
Richard B. Carr  
B.A.
Justice
Daniel E. Carriere  
B.A.
Psychology
Kathy A. Carter  
B.A.
Social Work
Joshua Matthew Chason  
B.T.
Emergency Services
Gregory Click  
B.A.
History
Abigail Villegas Coffell  
B.A.
Psychology
Bessie Cooley cum laude  
B.A.
Alaska Native Studies
Heather B. Cox  
B.A.
Russian Studies
Scott Crass  
B.A.
Art
Demara Leigh Crim Golden Key Honor Society  
B.A.
Psychology
Amber Elaine Darland magna cum laude, Honors Program  
B.A.
Journalism - Publishing
Marta Dearmas, Golden Key Honor Society  
B.A.
Sociology
Marta Dearmas, Golden Key Honor Society  
B.A.
Psychology
Michelle A. DeVaul cum laude  
B.F.A.
Art - Ceramics
Rhonda L. Dolnik  
B.A.
Northern Studies
Mariah Meadow Doyle-Stephenson cum laude  
B.A.
Art
Michael James Drew  
B.A.
Journalism - News-Editorial
Gregory P. Drum cum laude  
B.A.
Justice
Holly Anne Drygas magna cum laude  
B.A.
Japanese Studies
Christopher Chris Dunbar cum laude  
B.A.
Social Work
Bonnie Lynn Edmondson, Golden Key Honor Society, Phi Kappa Phi Honor Society  
B.A.
Alaska Native Studies
Bonnie Lynn Edmondson cum laude, Golden Key Honor Society, Phi Kappa Phi Honor Society  
B.A.
Social Work
Annie Amanda Ellis  
B.A.
English
Aaron Elterman cum laude  
B.A.
Journalism - Photojournalism
Mark Edward Elton  
B.A.
History
Kelly Ahlock Halvorsen Engel  
B.S.
Psychology
Kyle Wayne Erck  
B.A.
Journalism - Photography
Tara Fallat  
B.A.
English
Shannon Lee Fett  
B.A.
Journalism - Broadcast
Ian Finnesey  
B.A.
Japanese Studies
John G. Fischer  
B.A.
Psychology
Joel Edwin Fix  
B.A.
Communication
Kimberly A. Foore  
B.A.
Communication
Lisa Renee Freeman  
B.A.
Psychology
Frank Gage  
B.A.
Social Work
Tonya Dawn Garnett, Golden Key Honor Society  
B.A.
Alaska Native Studies
Tonya Dawn Garnett, Golden Key Honor Society  
B.A.
Sociology
Melissa Ann Garrison  
B.A.
Justice
Katrina Michelle Gawlik  
B.A.
Psychology
Catherine F. Gell cum laude  
B.A.
Social Work
John P. Glenn summa cum laude  
B.A.
Foreign Language - Second Language
Cory M. Goodman  
B.A.
Justice
Cory M. Goodman  
B.A.
Psychology
Peggy Grocott  
B.A.
Social Work
Aaron Grosul  
B.A.
Communication
Hans S. Gunderson, Student Leadership Honors  
B.A.
History
Susan Anne Guritz cum laude  
B.A.
Psychology
Glenda Fay Guy  
B.A.
Social Work
Guy Daniel Guy cum laude  
B.A.
Social Work
Patrick T. Hall  
B.A.
Anthropology; Philosophy
Joseph Garrett Hardenbrook cum laude, Student Leadership Honors, Honors Program  
B.A.
Political Science
Patricia Frances Harmon cum laude  
B.A.
Social Work
Amy Jane Helmericks cum laude  
B.A.
Journalism - Photography
Aretha A. Hill-Tyus cum laude, Golden Key Honor Society  
B.A.
Social Work
Rebecca Jo Holland  
B.A.
Psychology
Desirae Jasmine Holloway  
B.A.
Political Science
Heather Marie Holzapfel cum laude  
B.M.
Performance
Jennifer A. Hoppough  
B.A.
English - Literature
Delores L. Huffman  
B.A.
Anthropology
Hiroko Ikuta cum laude  
B.A.
Anthropology
Norma Jacobs (Kuskokwim Campus)  
B.A.
Social Work
Aaron M. P. Jacobson  
B.A.
Foreign Language - Language Studies
Aaron M. P. Jacobson cum laude  
B.A.
History
Suzanne E. Jacobson Golden Key Honor Society  
B.A.
History
Kristine A. Jenkins cum laude, Golden Key Honor Society, Phi Kappa Phi Honor
Society, Student Leadership Honors
 
B.A.
Social Work
Stephanie R. Jez  
B.M.
Music Education K-12
Alana Jean Johnson cum laude, Golden Key Honor Society  
B.A.
Justice
Jonathan David Johnson  
B.A.
Journalism - Photojournalism
Mary E. Johnson  
B.A.
Social Work
Stephanie Noel Johnson  
B.A.
English
Blair H. Jones  
B.T.
Environmental Studies:
Interdisciplinary Program
Latonya R. Jones cum laude, Golden Key Honor Society, Student Leadership Honors  
B.A.
History
Zachary Allen Kassel  
B.A.
English - Literature
Francine Kazenoff summa cum laude, Phi Kappa Phi Honor Society, Golden Key Honor Society  
B.A.
Foreign Language - Second Language
Patricia Kearon cum laude  
B.A.
Social Work
Aida S. Khamzina cum laude, Honors Program  
B.F.A.
Art - Computer Art
Rebecca Dawn Klitzke  
B.A.
Psychology
Micki E. Kobylk, Golden Key Honor Society  
B.A.
Psychology
Christopher Harold Koonooka  
B.A.
Yupik Eskimo
Susan Kay Larrabee  
B.A.
History
Richard Brian Lauridsen  
B.A.
Art
Melissa J. Lee  
B.A.
Justice
Dene R. Leonard III  
B.A.
Justice
Eva LeVeque  
B.A.
Social Work
Joseph Wayne Lewis  
B.A.
Japanese Studies
Katherine Carter Lewis  
B.A.
Theatre - Design/Technical Theatre
Patrick Thomas Lyons  
B.S.
Psychology
Heather Maas magna cum laude  
B.A.
Foreign Language - Second Language
Kelly Ann Mansfield  
B.A.
Journalism - Photography
Jennifer Louise McDowell cum laude, Golden Key Honor Society  
B.A.
Japanese Studies
Jennifer Louise McDowell cum laude, Golden Key Honor Society  
B.A.
History
Deidre McMullin magna cum laude, Honors Program  
B.A.
English
Ringo Loy Midles  
B.A.
Art
Allison Eileen Miller  
B.A.
English
Veronica M. Monger  
B.A.
Anthropology
Melodee F. Morris  
B.A.
Communication
L. Nile Mueller  
B.F.A.
Art - Sculpture
Richard L. Musick  
B.T.
 
Nathaniel-M. Naske  
B.A.
History
Brenda Henze Nelson, Golden Key Honor Society  
B.A.
Psychology
Elsie Ann Nelson (Chukchi Campus)  
B.A.
Social Work
Jennifer Neslund Student Ambassador, Student Leadership Honors  
B.A.
Journalism - Photography
Belinda Ranae Norris  
B.A.
Psychology
Jenelle Schedler O’Bryant  
B.A.
Justice
Debra J. Page magna cum laude  
B.A.
English - Literature
Deborah Ann Parks  
B.A.
History
Mark Samuel Patten  
B.T.
Crew Resource Management:
Interdisciplinary Program
Denise Perez  
B.A.
Art
Loren G. Peterson  
B.A.
Journalism - Broadcast
Melissa Danielle Phipps  
B.A.
English
Allyson Kathleen Pierce  
B.A.
Social Work
Michael Annette Porter  
B.F.A.
Art - Painting
Amy Prickette cum laude, Golden Key Honor Society  
B.A.
Social Work
Regina Ransom  
B.A.S.
Arts and Sciences
Jeremy David Raychel  
B.A.
Psychology
Dave Christopher Richards cum laude  
B.A.S.
Arts and Sciences
Alicia Celine- Marie Ristau  
B.A.
English
Kenitha Renee Roberts  
B.A.
Sociology
Kenitha Renee Roberts  
B.A.
Psychology
Edward T. Robinson II  
B.F.A.
Art - Printmaking
Sharon Belle Rockholt (awarded posthumously)  
B.A.
Art
Carrie Colleen Rosenberg  
B.M.
Music Education K-12
Amelia M. Ruerup  
B.A.
Justice
Brenda Jean Russell  
B.T.
Microcomputer Support Specialist
Erin Alicia Sawangsangsai  
B.A.
Justice
Nikos Sawyer  
B.A.
Anthropology
Gabriel Scott  
B.A.
Sociology
Tamara Linnea Shaw  
B.A.
Theatre - Performance
Charles Edward Shepherd magna cum laude, Golden Key Honor Society  
B.A.
Journalism - Photography
Colleen Irene Sisk  
B.A.
Social Work
Andrea Dawn Skylstad  
B.A.
English - Literature
Meda Lee Ahmaogat Snyder  
B.A.
Political Science
Eric-Paul Sparrow  
B.A.
English - Literature
Jennifer Michelle Spradlin cum laude  
B.A.
Foreign Language - Second Language
Christopher M. St. John  
B.F.A.
Art - Painting
Eva Adel Stenzel cum laude, Honors Program  
B.A.
Foreign Language - Second Language
Robert T. Stossel  
B.A.
Justice
Debra M. Strom  
B.A.
History
Birgit Suess  
B.A.
Linguistics
Elizabeth Taaffe  
B.A.
Social Work
Joseph Andrew Tatar  
B.A.
Philosophy
Cynthia Elaine Taylor  
B.A.
Justice
Ben Thompson  
B.A.
Theatre - Performance
Kirk Vincent Thorsteinson  
B.A.
History
James Trexler  
B.A.
Political Science
Melissa Dawn Urvina  
B.A.
Psychology
Amanda Van Slyke  
B.A.
Justice
Jaclyn Jamie Venable Golden Key Honor Society  
B.A.
Art
Thomas R. Vice Golden Key Honor Society  
B.T.
 
Nathan Markus Voegeli cum laude  
B.A.
Philosophy
Karina Florence Vogel  
B.A.
Art
George R. Vrablik III  
B.A.
Justice
Amanda I. Wall  
B.A.
Journalism - Public Relations -
Advertising
Sherri L. Wall magna cum laude  
B.T.
 
Therran Walstad  
B.A.
Journalism - Broadcast
Emilia Felicia Washington  
B.S.
Psychology
John Webster  
B.A.
History
Jean Weingartner  
B.A.
Foreign Language - Language Studies
Bradley Weyiouanna  
B.A.
Anthropology; Inupiaq Eskimo
Carol M. Wilbur  
B.F.A.
Art - Metalsmithing
Joy Namhee Wilkinson  
B.A.
Political Science
Martha M. Williams  
B.A.
Social Work
Amy Kate Woodruff cum laude, Student Leadership Honors  
B.A.
Journalism - News-Editorial
Kara M. Wright  
B.A.
Foreign Language - Second Language
Kevin Wright  
B.A.
Journalism - Photography
Tasanee Wright  
B.T.
 
Kim Takara Yamamoto  
B.A.
Japanese Studies
Francisca Jane Yanez  
B.A.
Yupik Eskimo
Jeremy Charles Yauney cum laude  
B.A.
English
Joel Young  
B.A.
Social Work
Melissa Anne Young Golden Key Honor Society  
B.A.
Social Work
Amanda Noel Zematis Golden Key Honor Society  
B.A.
Political Science
Laurent Ulric Zundel  
B.A.
Art
Return to Top      
       
Master’s Degrees      
Timo C. Allan B.A., University of Alaska, 1995
B.A., University of Alaska, 1996
 
M.A.
Northern Studies - Emphasis: Northern Pacific Exploration
T. Mike Croskrey B.F.A., University of Alaska, 1991  
M.F.A.
Art - Sculpture
Catherine E. Davis B.S., University of North Carolina, 1995  
M.A.
Professional Communication
Lynn Marie DiPier B.A., College of Saint Rose (New York), 1989  
M.F.A.
Creative Writing
Lisa N. Dukhovskaya B.A., State Pedogogical University of Russia, 1999  
M.A.
Professional Communication
Christine Dulany B.A., Lindewood College (Missouri), 1999  
M.A.
English
Thomas Howard Flanigan B.A., University of Montana, 1999  
M.A.
Anthropology
Amber Anastasia Glynn B.A., University of Nevada, 1998  
M.F.A.
Creative Writing
Dana Greci B.A., Brown University (Rhode Island), 1986;
M.A., University of Alaska, 1991
 
M.F.A.
Creative Writing
Martin Gutoski B.A., University of Alaska, 1991  
M.A.
Anthropology
Maureen Harwood B.S., St. Joseph’s College (Maine), 1984  
M.A.
Northern Studies - Emphasis: Criminal Justice and the Disabled
Susan Hazlett B.A., University of Maryland, 1985  
M.A.
Professional Communication
Anne Herschleb B.A., University of Alaska, 1998  
M.A.
Northern Studies - Emphasis: Political Science
David Eric Jessup B.A., Rice University (Texas), 1993  
M.A.
Northern Studies - Emphasis: History
Marion Avrilyn Jones B.A., Auburn University (Alabama), 1983  
M.A.
English
Gretchen T. King B.S., University of Colorado, 1992  
M.A.
Professional Communication
Jenny Kristine Lagergren B.A., Kansas State University, 1999  
M.F.A.
Creative Writing
Jeanette Matovich B.A., University of Montana, 1999  
M.A.
Anthropology
Jonathan Andre Matusitz B.A., International Interpreters’ School (Mons, Belgium), 1999  
M.A.
Professional Communication
Nicole McCullough B.A., California State University, 1980  
M.A.
Northern Studies - Emphasis: History
Ronald J. Burr Neely, Jr. B.A., Colorado State University, 1997  
M.A.
Northern Studies - Emphasis: Cultural Resource Management
Jennifer I.M. Newton B.A., University of Manchester (England), 1988  
M.A.
Anthropology
Laura Pitkanen B.A., University of Toronto (Canada), 2000  
M.A.
Northern Studies - Emphasis: Tourism and Landscape Geography
Julie M. Raymond-Yakoubian B.S., University of New Mexico, 1998; M.A., University of Alaska, 2001  
M.A.
Northern Studies
Steffanie D. Reed B.A., University of Wisconsin La Crosse, 1999  
M.F.A.
Creative Writing
Steven John Reid B.A., University of Ottawa (Canada), 1996  
M.F.A.
Creative Writing
Aaron C. Robertson B.S., Ferrum College (Virginia), 1996  
M.A.
Anthropology
Katherine Blackshear Salisbury B.F.A., University of Georgia, 1992  
M.F.A.
Art - Photography
R. Brett Stirling B.A., Ohio Wesleyan University, 1995  
M.F.A.
Creative Writing
William Kent Toxvard B.S., University of Southern Colorado, 1999;
B.S., Metropolitan State College of Denver (Colorado), 2000
 
M.A.
Northern Studies - Emphasis: Natural Resources Management
Laurel Beach Tyrrell B.S., Wheelock College (Massachusetts), 1974  
M.A.
Northern Studies - Emphasis: Wilderness and Frontier Concepts
Return to top      

University Relations


Last modified October 21, 2009 by University Relations Web Developer.