2012 Alaska Wood Energy Conference (AWEC)

                                    October 9–11, 2012 • Ted Ferry Civic Center • Ketchikan, Alaska

                                                                               DRAFT AGENDA

Tuesday, Oct. 9

3:00 – 6:00 p.m.

Registration Desk Open – Ted Ferry Civic Center

Optional Field Trip – Meet at the Ted Ferry Civic Center

  • Shuttles: 2:30 pm Best Western The Landing; 3:00 pm Ted Ferry Civic Center
  • Ketchikan Library Boiler– Start-up scheduled for September 2012
  • Tongass Forest Enterprises Pellet Plant– Small 1-ton-per-hour pellet plant that is providing pellets to the Federal Building and the U.S. Forest Service Southeast Alaska Discovery Center

Exhibitor Set-up – Ted Ferry Civic Center

6:00 – 7:30 p.m.

Conference Opening and Evening Social– U.S. Forest Service Southeast Alaska Discovery Center

Activities– Movie night, educational displays and continuous tours of the Discover Center and the Federal Building pellet boilers.

Dinner on your own


Wednesday, Oct. 10 – Ted Ferry Civic Center

7:00 – 8:00 a.m.

Registration Desk Open

Continental Breakfast

Exhibits Open

8:00 – 8:30 a.m.

Welcome

  • Ketchikan Gateway Borough Mayor Dave Kiffer
  • City of Ketchikan Mayor Lew Williams
  • City of Saxman Mayor Harvey Sheilds (invited)
  • Ketchikan Indian Community Tribal President Irene Dundas (invited)

8:30 – 10:00 a.m.

The Southeast Alaska Biomass Story

  • Dan Parrent – U.S. Forest Service, State & Private Forestry Biomass & Forest Stewardship Coordinator
    • “Supply and Demand – Which Comes First?”
  • Bob Deering – U.S. Coast Guard, Environmental and Energy Branch Chief
    • “Ketchikan Federal Building – First in the USA to Convert to Biomass”
  • Forrest Cole – U.S. Forest Service, Tongass National Forest Supervisor
    • “U.S. Forest Service Southeast Alaska Discovery Center – Leading by Example”
  • Sam Bergeron – Ketchikan City Council
    • “Ketchikan Library – The Beginning of a Municipal Conversion to Biomass”
  • Panel Moderator – Devany Plentovich, Alaska Energy Authority, Biomass Project Manager

10:00 – 10:30 a.m.

Break

10:30 a.m. – noon

Biomass– Providing the Supply

  • Nathan Soboleff – Sealaska Renewable Energy Program Manager, Haa Aaní, LLC
    • “Importing Pellets to Southeast Alaska”
  • Trevor Sande – Tongass Forest Products
    • “Micro Pellet Mills”
  • Thomas Deerfield – Dalson Energy
    • “Biobrick Fabrication in Alaska”
  • Panel Moderator – Dan Parrent, U.S. Forest Service, State & Private Forestry Biomass & Stewardship Coordinator

Noon – 1:30 p.m.

Lunch

Keynote Speaker

  • Peter Brand – Bioenergy Consultant: “The Yukon Story”

1:30 – 3:00 p.m.

Forest Resource Sustainability in Alaska

  • Beth Pendelton – U.S. Forest Service, Tongass National Forest, Regional Forester
    • “Biomass on the Tongass”
  • Clare Doig – Forest and Land Management, Inc.
    • “Managing Native Lands for Biomass”
  • Amanda Byrd – Alaska Center for Energy and Power
    • “Poplar Production in Alaska”
  • Chris Maisch – State of Alaska, State Forester (invited)
    • “Biomass Supply on State Lands”
  • Panel Moderator – Glen Holt, Cooperative Extension Service Eastern Alaska Forester

3:00 – 3:30 p.m.

Break

3:30 – 5:00 p.m.

Biomass– Managing the Impacts

  • Dr. Elaine ONeil – Consortium for Research on Renewable Industry Materials
    • “Biomass: Carbon Neutral or Not?”
  • Mike DeBonis – The Forest Guild
    • “Developing Harvesting Guidelines for Biomass"
  • Dr. Glenn Juday – University of Alaska Fairbanks Professor of Forest Ecology (invited)
  • Panel Moderator – Dr. Valerie Barber, Cooperative Extension Service Forestry Resource Specialist

5:00 – 6:30 p.m.

Exhibitor Open House and Resource Fair

Dinner on your own


Thursday, Oct. 11 – Ted Ferry Civic Center

7:00 – 8:00 a.m.

Registration Desk Open

Continental Breakfast

Exhibits Open

Concurrent Sessions

8:00 – 9:30 a.m.

Track One – Community (Alava Bay)                                Track Two – Financial (Neets Bay)

The Local Story with Chunks, Chips and Pellets                    Conventional Financing for your Project       

Jon Fitzpatrick – Southeast Island Schools                   Speakers TBD

   “Using the GARNS System”                                       Panel Moderator – Chad Stoval, USDA

Otis Gibbons – City of Craig                                          Rural Development

      “The Chiptec System”

Kent Bowers – U.S. Forest Service

      “The Discovery Center”

Panel Moderator – Helen Traylor, Alaska Energy Authority

9:30 – 10:00 a.m.

Break

10:00 – 11:30 a.m.

Track One – Community (Alava Bay)                         Track Two – Technology (Neets Bay)

Biomass – Economic and Community Impacts                 Biomass Burners – The Nuts and Bolts

Bear Ketzler – City of Tanana                                           Dave Dungate – ACT Boilers

Daisy Huang – University of Alaska Fairbanks                 Tom Miles – Miles Consulting

graduate student                                                                Dave Fredrick – GARN

Amanda Byrd – Alaska Center for Energy &                     Panel Moderator – Dan Parrent, U.S.

Power                                                                                 Forest Service

Thomas Deerfield – Dalson Energy                                  

Panel Moderator – Art Nash, Cooperative Extension

Service Energy Specialist

11:30 a.m. – noon

Break

noon – 1:00 p.m.

Lunch

Keynote Speaker –U.S. Senator Mark Begich, via Skype (invited)

1:00 – 2:15 p.m.

The Cutting Edge – New Technology

  • Janet Stone – Turboden CHP (invited)
  • Leo Dwyer – Petrokraft
  • Wiliam Partanen – Ameristar LLC
  • Andrew Durham – Electra-Therm: the GREEN Machine
  • Panel Moderator – Bob Deering, U.S. Coast Guard

2:15 – 3:00 p.m.

Conference Wrap-Up

  • “The Information Highway – A Facilitated Discussion”
  • Wade Zammit – President/CEO, Sealaska Timber Corporation
  • Robert Venables – Southeast Conference Energy Coordinator

3:00 p.m.

Conference Adjourned

Shuttles to Ketchikan Airport and Ferry terminals

Back to Top